DEVA Partisi'nden Mehmet Şimşek'e tepki: Vatandaş kredi kartıyla havyar mı alıyor? DEVA Partisi'nden Mehmet Şimşek'e tepki: Vatandaş kredi kartıyla havyar mı alıyor?

Türkiye'de devlet tarafından üniversite öğrencilerine sağlanan destekler devam ediyor. Yeni eğitim-öğretim yılı ile birlikte 2023-2024 KYK burs ve kredi miktarları ile başvuru şartları merak ediliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı ayrıca KYK bursundan kimler öncelikli yararlanacak sorusunu da cevapladı.

Her yıl belirlenen kontenjanlar dahilinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yönetilen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) aracılığıyla burs ve kredi imkanları sunulmaktadır. Bu destekler öğrencilerin ekonomik zorluklarını hafifletmeyi amaçlamaktadır.

KYK sistemi uzun yıllardır uygulanmakta ve öğrencilere finansal yardım sağlamaktadır. Üniversite eğitimine başlayan her öğrenci, KYK'ya başvurarak burs veya kredi alabilir. Burs alma hakkı kazanan öğrenciler, eğitimleri süresince aylık ödemeler alırken, burs alamayan öğrencilere KYK kredisi imkanı sunulmaktadır. KYK kredisi alan öğrenciler, burs tutarı kadar aylık ödeme almaktadır. Bu ödemeler, öğrencilerin çalışmaya başladıktan sonra KYK'ya geri ödenmektedir. Bu şekilde yapılan geri ödemeler, yeni öğrencilere kredi ve burs verme imkanı yaratmaktadır.

KİMLER ÖNCELİKLİ OLARAK BURS ALABİLİR?

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre, burs alan öğrencilerin belirlenmesinde bazı öncelikli kriterler bulunmaktadır. Şehit çocukları, gazi çocukları, engelli öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olanlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak öğrenimini tamamlayanlar, Darüşşafaka Lisesi mezunları ve amatör milli sporcu olan öğrenciler öncelikli olarak burs alma hakkına sahiptir.

NE KADAR ÖDEME YAPILIR?

Şu anda devlet tarafından verilen desteklerin güncel tutarı aylık 2.500 TL'dir. Ancak bu tutarın Ocak ayına kadar zamlanması ve 4-5 Bin TL seviyesine yükseltilmesi beklenmektedir. Üniversite öğrencilerine sağlanan bu destekler, eğitimlerini sürdürürken maddi kaygılar yaşayan gençlere önemli bir yardım sağlamaktadır.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ NASIL DESTEK ALABİLİR?

Üniversite öğrencilerine ödenen destekler Gençlik ve Spor Bakanlığı yönetiminde koordine edilmektedir. Bu bakanlığın çok önemli bir kurumu olan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencilere burs ve kredi imkanı sağlamaktadır. Üniversite eğitimine başlayanlar başvuru yaptıklarında KYK’dan burs veya kredi alabiliyorlar.