Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 50+1 şartının değişmesini istediğini söylemişti.  

Erdoğan, "50+1 şartının değişmesi isabetli olur. Çoğunluğu alanın seçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz, yanlış yollara sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa..." ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'ın sözleri, siyaset kulislerinde "MHP'den kurtulmak istiyor." şeklinde iddialara yol açmış, gözler MHP lideri Bahçeli'ye çevrilmişti.

Görüşü merak edilen MHP'li kurmaylar, "Salı gününü bekleyin." diyerek bugünü işaret etmişti.

"Cumhurbaşkanı'mızın değerlendirmeleri anlamlıdır ama bizim görüşümüz bellidir"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM'deki grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bahçeli, yaptığı konuşmada, "Sayın Cumhurbaşkanımız sistemin ana omurgası 50+1 oy hesabı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde seçim de seri olur demiştir. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor demiştir. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın tespit ve değerlendirmeleri siyasetin kurulan ittifaklarının parçalı yapısına bakıldığında anlamlıdır fakat bu konuda bizim sözlerimiz yaptığımız açıklamalar, görüşler de bellidir ve değişmemiştir." dedi.

Özgür Özel'den Kemal Kılıçdaroğlu'na ziyaret Özgür Özel'den Kemal Kılıçdaroğlu'na ziyaret

Bahçel, 7 Haziran 2018'de yaptığı konuşmasını hatırlatara, "'Çok partili siyaset hayatımızda bu hâliyle 16 Nisan oylaması bir milat, demokratik misak olmuştur. Yeni sistemde kutuplaşma en aza çekilmiştir. Barajın yüzde 50+1'e çıktığı göz önüne alındığında, partilerin ahlaki ittifaktan başka seçeneği kalmamıştır.' demiştim." ifadelerini kullandı.

"50+1 ile cumhurbaşkanı seçilmesi çoğulcu demokrasinin emsalidir"

"Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli yüzde 50+1'dir." değerlendirmesini yapan MHP lideri, şöyle devam etti:

"Halk tarafından seçildiği ve hükümet TBMM'den güvenoyu almadığı için yönetimde istikrar ilkesi kendiliğinden gerçekleşmiştir. Yüzde 50+1 oyla Cumhurbaşkanı seçilmesi çoğulcu demokrasinin dünyaya emsal olacak şeklidir. Milletvekili, belediye başkanı, muhtar seçmiyoruz. Cumhurun bütününü temsil edecek cumhurbaşkanı seçiyoruz. MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı görüşteyiz. Cumhur İttifakı olarak konuşarak, ortak yolun, makul çözümün anlayış ve uzlaşmayla yapılacağı inancına da sahibiz."