Türk siyasetinin önemli isimlerinden olan Necmettin Cevheri, 93 yaşında hayatını kaybetti. Necmettin Cevheri kimdir? Kaç yaşında, hangi rahatsızlıktan vefat etti? merak ediliyor.

NECMETTİN CEVHERİ KİMDİR

Necmettin Cevheri, 1930 yılında Şanlıurfa'da doğmuştur. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni başarıyla tamamlamıştır. Siyasi kariyerine 1965 yılında Demokrat Parti'den Şanlıurfa milletvekili olarak başlamıştır. Daha sonra 2., 3., 4., 5., 19., 20. ve 21. Dönemlerde de Şanlıurfa'dan milletvekilliği yapmıştır.

NECMETTİN CEVHERİ GÖREVLERİ

Ayrıca Turizm ve Tanıtma, Adalet, Tarım ve Köyişleri bakanlıkları görevlerinde de bulunmuştur.  Necmettin Cevheri, babası Hacı Ömer Cevheri'nin Kurtuluş Savaşı'nda Urfa'nın düşman işgalinden kurtarılmasında önemli rol oynaması sebebiyle Kırmızı Şeritli İstiklâl Madalyası'na hak kazanmıştır.

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu'dan Meral Akşener'in sağlık durumuna ilişkin açıklama İYİ Parti Sözcüsü Zorlu'dan Meral Akşener'in sağlık durumuna ilişkin açıklama

Oğlu İbrahim Cevher Cevheri, 20. Dönem Adana milletvekilliği yaparken, yeğeni olan Sabahattin Cevheri de XXII. ve XXIII. Dönemlerde Şanlıurfa Milletvekilliği yapmıştır. Necmettin Cevheri, evli ve 2 çocuk babasıdır.