DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın, Ankara Masası Gündem Özel programında Gazeteci Fatih Atik'in konuğu oldu.

Dalgın, ekonomiye ilişkin gündemi değerlendirerek Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in "kredi kullanımını daraltılacak" açıklamasına tepki gösterdi. Vatandaş'ın ay sonunu getirmek için kredi kartı kullanmaya mecbur kaldığını ifade eden Dalgın "Vatandaş keyfinden mi, kredi kartı kullanıyor? Kredi kartıyla havyar, şampanya mı alıyor? Vatandaş ayın sonunu getiremediği için kredi kartı kullanıyor." dedi.  Finans aracı olarak kredi kartlarını kullanan vatandaşları da uyararak "Kendini finansa etmek isteyen vatandaşlar kullanıyor. Elinizi kaptırıyorsunuz, öyle bir sarmalla devam ediyor.” şeklinde konuştu.

DEVA Partili Dalgın'ın konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde:

Merkez Bankası rezervleri 140,1 milyar dolara çıkarak rekor kırdı Merkez Bankası rezervleri 140,1 milyar dolara çıkarak rekor kırdı

"EN PAHALI EKONOMİ DENEYİNİN KOBAYI OLDUK"

Faiz enflasyona yol açar iddiasını test etmeye başladık. Dünyanın en pahalı ekonomi deneyinin kobayı olduk, millet olarak? Dünyada hiç bir ülkenin uygulamadığı modeli, Cumhurbaşkanının ifadeleriyle denemeye başladık. Ne oldu bunun neticesinde? Bugün geldiğimiz noktada, biz bu işleri niye yaptık? diyoruz. Çünkü başladığımız yerdeyiz. Hatta başladığımız yerden daha kötü noktadayız.

"HANGİ PARDON? BUNUN HESABINI KİM VERECEK?"

Bugün politika faizi çıkmış 30 puana piyasa faizi çok daha yukarlarda" diyen Dalgın "Merkez Bankası faizle siz ben borçlanmıyoruz. Sizin benim borçlandığım faizler 45, 50,60'lar faiz yukarı gitmiş. 19 yerine 30'a çıkmış. Döviz kuru 8.5'tan üç katına çıkmış 27 liraya gelmiş. Kamu borcu uçmuş, KKM'ye muazzam bir servet transferi yapılmış. Neticede pardon. Hangi pardon ya ? İki senenin neticesini bunun hesabını kim verecek

"VATANDAŞ KREDİ KARTIYLA HAVYAR MI ALIYOR?"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in "kredi kullanımını daraltılacak" açıklamasına ilişkin Burak Dalgın “Vatandaş keyfinden mi, kredi kartı kullanıyor? Kredi kartıyla havyar, şampanya mı alıyor? Vatandaş ayın sonunu getiremediği için kredi kartı kullanıyor. Kendini finansa etmek isteyen vatandaşlar kullanıyor. Elinizi kaptırıyorsunuz, öyle bir sarmalla devam ediyor.” ifadelerini kullandı.