DEVA Partisi'nden açıklama geldi: HDP seçime ortak listeden mi girecek?

HDP'nin kapatılması halinde DEVA partisi ile ortak liste oluşturacağı iddiasına parti içinden yalanlama geldi. DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, katıldığı TV programında böyle bir gündemleri olmadığını belirtti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

MAK Araştırma Grubu Başkanı Mehmet Ali Kulat, “DEVA Partisi de yüzde yedi meselesini çok rahat bir şekilde HDP ile birlikte aşma gibi bir zorunluluğun getirdiği bir beraberlik de gündeme gelebilir” demişti. Bu iddia üzerine DEVA Partisinden yalanlama geldi. DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, konuya ilişkin olarak Diken'e açıklamlarda bulundu.

Diken’in haberine göre Ekmen, HDP ve DEVA Partisi arasında bu konuda görüşme olmadığını açıkladı. Ekmen, konunun sık sık gündeme getirilmesine anlam veremediğini belirterek, şunları kaydetti: “HDP Türkiye siyasi hayatında olmasına önem verdiğimiz bir parti. Kendileri ile düzenli iletişimimiz bulunmakla birlikte hiçbir görüşmede partinin kapatılması halinde, partimizin listelerinden seçime girilmesi gündeme gelmemiştir. Sık sık bunların dile getirilmesine anlam veremiyoruz, zira böyle bir gündem yok.”

Ekmen ayrıca DEVA Partisi’nin belli bölgelerde seçimlere kendi logosuyla girme kararından vazgeçtiğine ilişkin iddiaların doğru olmadığını söyledi. Ekmen 41 veya daha fazla ilde partilerinin kendi logosu ve listesiyle seçimlere gireceğini şöyle anlattı:

“DEVA Partisi olarak daha önce de açıkladığımız gibi seçimlere kendi logomuz ile gireceğiz. Logo ile greceğimiz il sayısı 41 idi, daha fazla da olabilir. Ancak bu kararımız güncelliğini koruyor. Geri kalan seçim bölgelerinde ise hakkaniyetli bir dağılım ile ortak liste ile girilebilir. Bu konuda kurulan komisyon çalışmalarına başlarken, henüz somut bir veri yok. Fakat daha önce aldığımız belli bölgelerde kendi logomuz ile seçimlere girme kararımız güncelliğini koruyor.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN