Depremzedelere tarihi geçmiş gıda ürünleri! Gıda Mühendisleri Odası açıkladı

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, '6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Merkezli Depremler Ön Gözlem Raporu'nu yayımladı. Raporda son tüketim tarihi geçmiş ürünlerin saptandığı belirtilerek Kızılay yazısının bulunduğu kıyma konservesi örnek gösterildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 11 ili etkileyerek büyük yıkıma sebep olan depremlerde pek çok vatandaş evlerinden ayrıldı. Deprem sonrası bölgede gıda ürünleri dağııtıldı.  TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, bir inceleme yaparak “6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Merkezli Depremler Ön Gözlem Raporu"nu yayımladı. Yıkımın yaşandığı 11 ildeki afet bölgesinde yapılan incelemelerin yer aldığı raporda, bölgede koordinasyonsuzluk ve sorumlulukların yerine getirilmemesi sebebiyle gıda yardımlarının geç ulaştığını, yardım dağıtım alanlarında son tüketim tarihi geçmiş ürünlerle karşılaşıldığını açıkladı. Gıda Mühendisleri Odası, Kızılay yazısının bulunduğu kıyma konservesini örnek olarak gösterdi.

“ALANDA STT VE TETT GEÇMİŞ ÜRÜNLERLE KARŞILAŞILMIŞTIR"

Koordinasyon sorununun vurgulandığı raporda, şu tespitler sıralandı:

"Soğuk zincir ile taşınması ve depolanması gereken ürünlerin bazı noktalarda havanın soğuk olması olumsuz riskleri görece azaltmış olsa da deprem alanlarında açıkta ve soğuk zincir kuralları takip edilmeden bulunduğu gözlenmiştir.

Bazı noktalarda sıcak yemek üretimleri başladıktan sonra alana ulaşan konserve vb. dayanıklı gıdalara ihtiyaç kalmadığı için bu ürünler âtıl durumda kalmıştır.

Alanda ve yardım dağıtım alanlarında STT ve TETT geçmiş ürünlerle karşılaşılmıştır. Bu, zaten bağışıklık ve sinir sistemleri zayıflamış olan depremzede ve yakınlarının, gıda zehirlenmesi ve gıda kaynaklı risklerle karşılaşmasına sebebiyet verebilecek bir durumdur."

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, son kullanma tarihi geçmiş gıda ürününe Kızılay yazısının bulunduğu kıyma konservesini örnek gösterdi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN