Hatay merkezli olarak peş peşe meydana gelen iki deprem ile çevre iller de sarsıldı. Akıllara tsunami ihtimali geldi. AFAD ve Kandilli Rasathanesi tsunami uyarılarını, 2 saat için geçerli standart bir prosedür olması ve tehlikenin geçmesi gerekçesiyle geri çektiler.

Antalya Valiliği uyarıda bulundu. Valilik uyarısında, 'Vatandaşlarımızın deniz kıyısından uzak durması önemle rica olunur.' denildi.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi ''EMSC'' Hatay'da olan deprem için tsunami uyarısı verdi. Depremin ardından kıyı şeridindeki insanların tedbirli olması istenirken durum değerlendirmesinin devam ettiği bildirildi. Yapılan uyarı şöyle: 'Deprem-kıyı şeridi mesafesine bağlı olarak, #tunamiler yerel (<100km), bölgesel (<1000km) veya uzak (>1000km) olabilir. Ulusal makamların direktiflerini takip etmeye hazır olun. Aşağıda verilen bağlantılardan durumu takip edin'

Mersin Valiliği konuya ilşkin açıklamasını sosyal medyada paylaştığı görsel ile aktardı.

Mersin Valiliği sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, 'Vatandaşlarımızın deniz kıyısından uzak durması önemle rica olunur' ifadelerine yer verildi.

Tsunami ihtimaline karşı bir uyarı da AFAD'dan geldi.

AFAD'dan yapılan uyarı açıklaması şöyle:

'Hatay'da meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüklerindeki #depremler sonrasında, ilgili ekiplerimiz teyakkuz halinde olup gelen ihbarlara hızla müdahale edilmektedir.

Saha tarama çalışmaları devam etmektedir.

Vatandaşlarımızın, deniz seviyesinde 50 cm'e kadar yükselme riskine karşı tedbir amacıyla sahil şeridinden uzak durmaları önem arz etmektedir.'