Depremden sonra ülkesine dönen Suriyeli sayısı 18 bini geçti!

Türk hükûmeti, depremin vurduğu illerden kimlik kartlarıyla giden Suriyelilerin altı aya kadar Türkiye'den ayrılmalarına izin vermişti. Bu değişiklik, yüzlerce kişinin sınır kapılarında saatlerce kuyruğa girmesine neden olmuştu. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 18 bini aşkın Suriyelinin, ülkelerine gönüllü dönüş yaptığı öğrenildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Suriye’de iç savaşın patlak vermesinden bu yana resmi rakamlara göre yaklaşık dört milyon Suriyeli Türkiye'ye yerleşmişti. Savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve deprem felaketinin vurduğu illerde kalan binlerce Suriyeli Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından ülkesine döndü. 

Depremden sonraki 14 gün içinde ülkelerine dönen Suriyeli sayısının 18 bin 70 olduğu öğrenilirken giden Suriyelilerin çoğunun, ülkelerine kesin dönüş yaptığı belirtildi.

Şu ana kadar kimlikleri tespit edilen yaklaşık 2 bin Suriyelinin cenazesinin de topraklarına götürüldüğü belirtildi.

HULUSİ AKAR AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Suriyeliler hakkında yaptığı açıklamada, "Asrın felaketinin ardından Türkiye'ye Suriye'den sığınmacı akınının olduğu iddiaları gerçek dışı. Tek yönlü olarak Türkiye'den Suriye'ye doğru evlerine ve topraklarına dönen Suriyeli vatandaşlar var. Şu anda bu rakam 20 bini geçti" demişti...

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN