Depremden sonra başladı 18 gündür tütüyor!

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkımlara neden olduğu şehirlerden biri olan Diyarbakır'da bir arazide yer altından çıkan ve 18 gündür tüten duman endişe yarattı. Bölgede inceleme yapan Prof. Dr. Orhan Kavak, söz konusu dumanın sebebini açıkladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

40 binin üzerinde can kaybının yaşandığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesindeki bir arazide, yer altından 18 gündür çıktığı iddia edilen duman, çevredekileri endişelendirdi. Bölgede inceleme yapan Dicle Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kavak, dumanın deprem kaynaklı olmadığını belirterek, sebebini açıkladı.

18 GÜNDÜR DUMAN TÜTÜYOR

Kayapınar ilçesi Fabrika Mahallesi’nde eski Gümrük Müdürlüğü binasının arkasında yer alan boş arazide yıkıntıların arasında Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, yer altından dumanlar yükselmeye başladı.

Duman 18 gündür çıkmaya devam edince, çevredekiler Dicle Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kavak’a bildirdi. Bölgeye giden Prof. Dr. Kavak, incelemek üzere dumanın çıktığı yerden numune aldı.

DUMANIN NEDENİNİ AÇIKLADI

Prof. Dr. Kavak, yaptığı ilk incelemede dumanın depremlerden kaynaklı olmadığın belirterek, “Vatandaşlar bu dumanın 6 Şubat depreminden itibaren yayıldığını iddia etti. Biz de buraya gelip ‘Dumanın nedeni nedir? Bu gaz çıkışına benzer kokunun nedeni nedir?’ diye araştırma içine girdik. Bunun depremden kaynaklı değil de bu bölgeye gelen bir depremzede veya başka birilerin gelip ateş yakması sonucu bu dumanın oluştuğunu ilk ön verilere göre kanaat getirdik.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN