Deprembilimci Prof. Dr. Naci Görür 5 il için uyardı!

Kahramanmaraş depremlerinin ardından tüm Türkiye diken üstünde. Artçı sarsıntılar devam ederken çeşitli illerimizde yeni depremlerde oluyor. Konuyla ilgili Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den önemli açıklamalar geldi. Naci Görür 5 il için uyarı yaptı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde deprem beklendiğini söyleyerek uyarılarda bulundu.

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, “Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir” diye uyardı. Görür, “Benim beklentim olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır” notunu ekledi.

Kayseri’nin Saraycık ve İncesu ilçelerinde meydana gelen 4.9 ve 4.2 büyüklüğündeki depremlere ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Prof. Görür,  “Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor” dedi.

Görür, devamında şunları kaydetti:

“Saraycık-İncesu/Kayseri’de 4,9 ve 4,2 artçı deprem oldu. Bu deprem düşük aktiviteli Ecemiş Fay zonu içerisinde. Bu zon KAF’dan ayrılıp Mersin’e kadar uzanır 730 km uzunluktadır. Geçmişte büyük depremler üretmiştir. 1414, 1717 ve 1835’de depremlerin şiddeti yer yer VIII olmuştur. 1717 depreminde 8 binden fazla insan ölmüştür. 1835’de 1000’den fazla insanın öldüğü söylenir (Anadolu Gaz.). Aletsel dönemde 1940, 1960, 2021 yıllarında genellikle 4-5 mertebelerinde depremler olmuştur.

Son Maraş ve Gaziantep depremleri Anadolu Levhasının bölgeye yakın aktif fay sistemlerinde stres alanı değişimlerine neden oldu ve muhtemelen kimi fay parçalarının kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle Erzincan-Karlıova, Malatya, Adana, Kayseri ve Sivas yörelerinde bu tür depremler beklenebilir. Sevgiyle.

Not: Sizleri bilgilendirmek amacıyla yazıyorum yoksa büyük deprem olacak, şu zamanda olacak, vb şeyler söylemiyorum. Benim beklentim olursa çoğunlukla küçük boyutlu depremlerin olacağıdır. Saygıyla.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN