6 Şubatta Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler Türkiye'nin felaketi oldu. Yaşanan can kaybı ardından yaralar sarılmaya çalışılırken Hatay'da acı bir gerçek ortaya çıktı.

Depremin ardından evleri yıkılan binlerce aile, aylar geçmesine rağmen halen çadırlarda yaşamlarını idame ettirmeye çalışıyor. Durum böyleyken Hatay’ın Antakya ilçesinde yer alan 100 konteynerlik Aziziye konteyner kenti kurulduğundan beri atıl vaziyette bekletildi.

Yetkililerin bu kenti ‘unuttuğu’ öner sürülen iddialardan birisi. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, adını vermek istemeyen bir AFAD görevlisi bu durumu Cumhuriyet’e anlattı.

100 AİLENİN BARINMA SORUNU ÇÖZÜLEBİLİRDİ

Deprem bölgesinde görevlendirilen vali ve kaymakamların konteyner kentlerde kendilerine kontenjan ayırdığını ve o konteynerlere yerleştirmeleri kendi inisiyatifiyle yaptıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Binlerce vatandaş konteyner bekliyor ancak yetkiler kendilerine kontenjan ayırdığı için yerleştirme yapılamıyor.

Konteyner yerleştirme koordinasyonunun AFAD tarafından yapılmaması birçok soruna neden oluyor. Acil durumda olanlar var.

Birleşmiş Milletler: Dünya nüfusu 2080’lere kadar 10,3 milyar kişiye ulaşabilir Birleşmiş Milletler: Dünya nüfusu 2080’lere kadar 10,3 milyar kişiye ulaşabilir

Yaşlı, engelli bireyler ve ekonomik durumu kötü olan aileler bulunuyor. Bunları yerleştirmek için boş kontenjan olmasına karşın yerleştirme yapılmıyor.

Editör: Nigar Topcu