Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında düzenlenen kabine toplantısının ardından helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyet için 1 günlük milli yas ilan edildiği duyurulmuştu.İlan edilen milli yas nedeniyle ülkede bayraklar yarıya indirildi.

Gazeteci Deniz Zeyrek katıldığı programda yas ilan edilmesine tepki gösterdi. Deniz Zeyrek canlı yayında şunları söyledi:

''Kusura bakmasın sayın Cumhurbaşkanı, ben Reisi için bir yas tutmam. O bir kadın katilidir. Genç bir kadını işkenceyle öldürten yönetimin baş sorumlusudur. '' ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır ve Mardin arasındaki yangın faciasında bilanço ağırlaşıyor! Diyarbakır ve Mardin arasındaki yangın faciasında bilanço ağırlaşıyor!

Tahran'da 13 Eylül 2022'de 'ahlak polisi' olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Mahsa Amini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açtı.

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin "kıyafet kurallarına uymadığı" gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından hayatını kaybetmesi üzerine Tahran ve ülkenin birçok kentinde gösteriler yapılmıştı.

Editör: Gülşah Yıldız