Yazar Metin Celal, Kavukçuoğlu'nun yaşamını yitirdiğini sosyal medya hesabından duyurdu. Metin Celal "Çok değerli ağabeyimiz Deniz Kavukçuoğlu Vefat etti. Deniz Kavukçuoğlu uzun süredir tedavi görüyordu. Ailesine, dostlarına, okurlarına, yazar ve yayıncı dostlarına başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

Kavukçuoğlu, sağlık sorunları nedeniyle gazetemizde yazdığı son yazısında şu sözlerle veda etmişti:

"Evde düştüm, sağ kalça kemiğim kırıldı. Bugün de tekerlekli sandalye ve yürüteçle hareket edebiliyorum. Ayakta duramıyorum, uzun süre oturamıyorum. Sürekli yakınlarımdan birine muhtacım. Şimdiye kadar yaşamadığım bir durum bu. Okuduğunuz bu yazı Cumhuriyet’teki son yazım.

1996 yılında Sevgili İlhan Selçuk ağabeyimin çağrısıyla yazmaya başlamıştım Cumhuriyet’te. 22 yıl boyunca gazetemizin ilkeleri çerçevesinde yazdım. Bu yıllar boyunca hem gazete içinden hem de gazete dışından çok sayıda dost edindim."

Deniz Kavukçuoğlu kimdir?

Deniz Kavukçuoğlu, 30 Ekim 1943'te İstanbul'da doğdu. Almanya Tübingen kentinde felsefe eğitimi aldı. Aynı zamanda Heidelberg'de sosyoloji ve Avrupa İşçi Hareketleri tarihi üzerine eğitim aldı. Gazeteci yazar Almanya'da okurken vatandaşlıktan çıkarıldı. Hamburg'da 3 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1993'ten itibaren Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.'de Kültür Fuarları Genel Koordinatörü olarak çalışıyordu.

1996'dan beri Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapan Kavukçuoğlu'nun 10 üzerinde kitabı yayımlandı.