Yerel seçimlerde DEM Parti bünyesinden Şanlıurfa'nın Birecik İlçesi Belediye Başkanı seçilen Mehmet Begit ve  meclis üyeleri Mahmut Dirier, Sakıp Yaşar, Reşit Çelikhan ve Ahmet Arar partilerinden istifa ederek bağımsız devam etme kararı aldı.

İstifa sebebini basın mensuplarına açıklayan Begit, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Diyarbakır ve Mardin arasındaki yangın faciasında bilanço ağırlaşıyor! Diyarbakır ve Mardin arasındaki yangın faciasında bilanço ağırlaşıyor!

BAYRAĞIMIZA YAPILMAK İSTENEN MÜDAHALELERİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

 "Bu seçim, belediye başkanlığı seçim tarihinde en farklı oy ile alınmış başkanlık seçimidir. Halkımız bize inanmış ve güvenmiştir. Biz de bu inanç ile görevimize başladık. Öncelikle belirtmek gerekir ki söyleyeceğim lafların kesinlikle bize güvenip oy veren DEM Parti üyeleri ile bir ilgi ve alakası yoktur ancak seçimden sonraki süreç içerisinde özellikle bir grup tarafından bayrağımıza, Atatürk posterine ve Cumhurbaşkanı posterine yapılmak istenen müdahaleleri kabul etmemiz mümkün değildir"

BASKILARA MARUZ KALDIK

"Seçimden sonraki süreçte belediyenin dışarıdan yönetilmesine yönelik baskılara maruz kaldık. Ben ilçemizi Birecik halkı ile yönetmeye talibim. Birecik ilçesini sadece Birecik halkı yönetir. Bu hususta kararlıyım. Hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir. Bu sebeplerden dolayı DEM Parti'den 4 encümen arkadaşımla birlikte istifa ediyorum. Birecik Belediye Başkanlığı görevime bağımsız olarak devam edeceğim" 

Editör: Amine Ebrar