Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan İsrailli Bakan'a Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan İsrailli Bakan'a Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki

İstanbul Yenikapı'da düzenlenen Nevruz etkinliklerinde alana girmek isteyen LGBT’lilere DEM’liler müdahale etti. “Kürdistan” sloganı atan LGBT'liler, bir grup erkek tarafından zorla alandan dışarıya atıldı. 

Alan dışına çıkartılan LGBT'li grup darp edildiklerini ifade etti, 'Hem çağırıyorsunuz hem de içerde yumruk atıyorlar' sözleri ile isyan etti.

DEM partililerin LGBTİ+’lara yönelik sözlü ve fiziki saldırılarına tepki gösteren İstanbul Milletvekili Özgül Saki, “Nefret politikalarına, her gün katledilmemize neden olan kadın ve LGBTİ+ düşmanlığına karşı onurlu, eşit bir yaşam için, geri adım atmadan mücadele edeceğiz” dedi.

Twitter hesabından açıklama yapan Saki, şunları kaydetti:

“Dün İstanbul ve İzmir’deki Newroz kutlamalarında LGBTİ+lar sözlü ve fiziksel saldırılara uğradıkları için alandan ayrılmak zorunda kaldılar. LGBTİ+ları düşmanlaştıran eğilimlerin gözle görülür artışının farkında olmak, bunu önlemenin yolunun dün de bugün de politik mücadelemiz olduğu gerçeğini hatırlamak elzem.”

“Alanlarda, kürsüde, mecliste, sokakta LGBTİ+larla dayanışmamızı güçlendirmemiz, yaygınlaştırmamız gerektiği açık. Nefret siyasetine karşı yan yana durmak hepimizin sorumluluğu. Alanın girişinde lubunyaların gökkuşağı bayraklarını, feministlerin feminalı bayraklarını içeriye almayan polisin aynı zamanda ulusal-geleneksel kıyafetleri denetlediğini, şalvar giyenleri alana almadığını gördük. Kitle içerisinde LGBTİ+lara şiddet uygulayanların, homofobiyi, transfobiyi besleyenlerin iktidarın tüm topluma yayılan düşmanca politikalarıyla denk düşen halini görmezden gelmemek gerekir.”

“İktidar ve ortaklarından yayılan; Kürtlere, kadınlara, göçmenlere, LGBTİ+lara düşmanlığı örgütleyen faşist propagandanın muhalefeti sağcılığa, muhafazakarlığa ittiği yerde, karşısında güçlü durulmadığı takdirde sirayet ettiği alan genişlemeye devam edecektir. Tüm bunların karşısında mücadelemiz var! Nefret politikalarına, her gün katledilmemize neden olan kadın ve LGBTİ+ düşmanlığına karşı onurlu, eşit bir yaşam için, geri adım atmadan mücadele edeceğiz.”

Editör: Nigar Topcu