FETÖ’nün eski yayın organı Zaman gazetesinin muhabiri Ahmet Dönmez ile yaptığı röportajda, Ebuseleme Gülen, 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcılarının en tepe isimlerinde amcası Fetullah Gülen ve diğer üst yöneticilerin yer aldığını açıkladı. Darbe girişiminin aylar öncesinden hazırlıkları yapıldığını ve görev dağılımlarının belirlendiğini belirtti.

Ebuseleme Gülen, firari Adil Öksüz'ün darbe girişimini hazırlarken Fetullah Gülen ve diğer üst düzey yöneticilerle sürekli irtibat halinde olduğunu söyledi.

Hacer Çağla Çetinalp, 30 bıçak darbesiyle öldürülmüştü! Vahşetin detayları ortaya çıktı Hacer Çağla Çetinalp, 30 bıçak darbesiyle öldürülmüştü! Vahşetin detayları ortaya çıktı

Gazeteci Ruşen Çakır'a konuşan Ebuseleme Gülen, örgüte yönelik eleştirilerini şu sözlerle dile getirdi: "Başka şeyler de biliyorum ama konuşamıyorum. Benim bir iki kelimem yüzünden sadece benimle tanıştığı için bir insan belki beş yıl hapis yatacak. Cemaat mensubu olarak ‘Çok günahımız var, itiraf etmeliyiz’ diyorum ama fırsatınızı buldunuz diye bu kadar tepemize çıkmayın. Siz bunu yaptıkça biz, ‘Bak masum ablayı içeri attı zalim, demek ki biz haklıyız’ diyoruz. Hayır, o zalimliğini senin zalimliğin yüzünden yapıyor."

Ebuseleme Gülen’in bu açıklamaları, 15 Temmuz darbe girişiminin perde arkasını bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Örgütün iç yüzünü ve yapılan hazırlıkları gözler önüne seren bu itiraflar, kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

Editör: Nigar Topcu