Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Özgür Özel, Meral Akşener ile görüştü: Liderlerden ittifak açıklamaları Özgür Özel, Meral Akşener ile görüştü: Liderlerden ittifak açıklamaları

İsrail'in Gazze işgaline dikkat çeken Erdoğan, 'vahşeti durdurmak için diplomasinin tüm imkânlarını kullandıklarını' söyledi.

Erdoğan, "Gazze halkının yanında olduğumuzu tüm dünyaya gösterdik. Komşularımızı bize karşı kışkırtanların heveslerini kursaklarında bırakmayı sürdüreceğiz. Ermenistan, Karabağ savaşıyla dersini aldı; yerine oturdu. Şimdide İsrail yöneticileri benzer hezeyanları ifade etmeye başladılar. Hiç merak etmesinler bunların da sonu hüsran olacaktır." dedi.

"Açık olarak diyorum ki İsrail bir terör devletidir"

Netenyahu'nun 'gidici' olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Netanyahu yanına iki bakan almış onunla aynı istikamette yürümüyor, Netanyahu gidicidir. Bütün mesele dünyada haklının yanında yer alacak olanların duruşudur. Bu konuda maalesef beklenen gelişmeler oluyor mu; hayır. Hala olmuyor. Ve Amerika başta olmak üzere batı hep birlikte maalesef ters yüz olarak bu duruma bakıyor. Fransa; önce farklı açıklamalar yapıyor. Daha sonra bakıyorsunuz geri vitese takıyor. Dürüst ol. Yani bir gün öyle bir gün böyle yapma. Sabah başka akşam başka olmayın. Türkiye gibi olun. Okulları, camileri, hastaneleri kasıtlı hedef alan İsrail, bir şehri yok ediyor. İsrail, bir şehri içindeki insanlarıyla topyekun yok etme stratejisi uyguluyor. Gönlüm ferah, açık olarak diyorum ki İsrail bir terör devletidir."

Hamas'ın seçim kazanan bir siyasi parti olduğunu belirten Erdoğan, şu cümleleri kullandı:

"Hamas'ı terör örgütü olarak ifade ediyorsun diyorlar. Seçim kazanan bir parti Hamas. Hakkını elinden aldılar. Kim aldı, yine İsrail ile Amerika birlikte aldı. Bu gerçekleri görelim. Benim ülkemde bile Hamas'ın bir siyasi parti olduğunu bilmeyenler var. Birileri rahatsız olacak diye Hamas mensuplarının vatanlarını ve canlarını korumaya çalışan direnişçiler olduğu gerçeğini dillendirmekten asla çekinmeyiz. Katledilen 12 bin Gazzelinin üçte ikisini çocuk ve kadınlar oluşturuyor. Tüm kavramlar yetersiz kalmakta. Savaşın da bir ahlakı vardır. Savaş hukukunun ilk kuralı çocuk, yaşlı ve hastalara dokunmamaktır."

"Buradan Netenyahu'ya sesleniyorum." diyen Cumhurbaşkanı, "Sende atom bombası var mı yok mu?" sorusunu sordu.

Erdoğan, "Sıkıysa açıkla, ama açıklayamaz. Ey İsrail sende atom bombası var ve bununla tehdit ediyorsun. Ecelin geliyor. İstediğin kadar nükleer bombaya sahip ol neye sahip olursan ol gidicisin." tepkisini verdi.

"Karşımızda bir soykırım var"

Ortada bir 'soykırım' olduğunu söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Karşımızda bir soykırım var. Yüzlerce binlerce avukat bunları Lahey adalet divanına götürüyor. İsrail'in Gazzeli mazlumları hunharca katleden siyasi ve askeri yöneticilerinin uluslararası mahkemelerde yargılanmasını sağlayacak adımlar atacağız. Soykırım noktasında tüm adımları atıp gerekli duyuruyu yapacağız. 'İnsanım' diyen kimse bu katliamları meşru göremez. Bu katliamları meşrulaştırmak için kırk dereden su getirenleri de görmezden gelmiyoruz. Yavruların kanı İsrail'e destek sağlayanların alınlarına utanç lekesi olarak yapıştı. Her gün yüzlerce çocuk can verirken insan haklarından dem vuranlar tek kelime etmiyor."