Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Erdoğan, "Depremzedelerimiz adına Özbekistan ve halkına teşekkür ediyorum. Kendisine bugün devlet nişanımızı tevdi edeceğiz. En iyi keskin nişancı yarışmasında başarılı olan Özbekistan'ı kutluyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Mirziyoyev'i Ankara'da misafir etmekten memnuniyet duyuyorum. Toplantıda birçok anlaşmaya imza attık. Özbekistan'daki Türk yatırımlarının artmasından memnuniyet duyuyoruz. Atacağımız bu adımlarla 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. 

HSK yeni kararnameyi yayınladı: 4 bin 299 savcının görev yeri değişti HSK yeni kararnameyi yayınladı: 4 bin 299 savcının görev yeri değişti

"BU SUÇA ORTAK OLMAKTAN VAZGEÇİN"

İsrail'in 8 aydır sürdürdüğü insanlık dışı saldırılar istişarelerimizin ana gündem maddelerinden birini oluşturdu.

Gazze'de zulmün durdurulması için çağrımızı yineliyoruz. Ateşkes bir an önce sağlanmalı. İsrail'e katliamlarında cephane ve silah desteği veren ülkeler, artık bu suça ortak olmaktan vazgeçmelidir. Vicdan ve sorumluluk sahibi tüm kesimleri ateşkesin ivedilikle tesisi noktasında ellerini taşın altına koymaya davet ediyorum.

Kıymetli kardeşim vizyoner liderliğiyle Özbekistan'ı bölgesel cazibeye dönüştürdü. Türkiye olarak bu sürece destek olmaktan sayın Mirziyoyev'e bu gayretlerine omuz vermekten ayrıca iftihar ediyoruz.

6 Şubat depremleri sonrasında Özbek halkının desteğini şükranla hatırlıyoruz. Özbekistan'ın Hatay'da yaptırmakta olduğu 306 afet konutu, ezeli ve ebedi kardeşliğimizin sembolüdür. Depremzedelerimiz adına Özbekistan ve halkına teşekkür ediyorum.

Kendisine bugün devlet nişanımızı tevdi edeceğiz. En iyi keskin nişancı yarışmasında başarılı olan Özbekistan'ı kutluyorum.

Editör: Gülşah Yıldız