Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seçim kararı açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika seçim açıklaması geldi. Seçimin 14 Mayıs'a çekilmesiyle ilgili karara imza atan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Yüksek Seçim Kurulu iki aylık seçim takvimini başlatacaktır' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Beştepe'de seçim kararını imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasının ardından "Karar verilmiştir" dedi. Erdoğan yaptığı açıklamada ''Yarın resmî gazetede yayınlanarak YSK iki aylık seçim takvimini başlatacaktır. 14 Mayıs 2023 tarihinde milletimiz cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmek üzere sandık başına gidecektir'' dedi.

Erdoğan, Beştepe'de yaptığı konuşmada, "Anayasamızın 116'ıncı maddesinin verdiği yetkiyle 18 Haziran 2023'te yapılması gereken seçimlerin 14 Mayıs'ta yenilenmesi kararını imzalamış bulunuyorum. Yarınki Resmi Gazete'de yayımlanacak bu kararın ardından, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) iki aylık seçim takvimini başlatacaktır. Milletimiz 14 Mayıs 2023 tarihinde Cumhurbaşkanını ve milletvekili seçmek üzere sandık başına gidecek. Kararın, ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Seçimlerin tarihinin 14 Mayıs tarihinde güncellemesi kararını kamuoyuyla paylaşmıştık. Seçim tarihini 1 ay öne çekme kararını alma sebeplerinden bazıları şunlardır" dedi ve gerekçeleri şöyle sıraladı:

"18 Haziran üniversite sınav takvimiyle çakışan bir tarihti. Bu tarih yurtiçinde ve yurtdışında yüzbinlerce vatandaşımızın Hac farizasını ifa etmek için mübarek topraklara gittiği bir döneme denk geliyordu. İlk ve orta dereceli okullar tatile girmesi sebebiyle milyonlarca vatandaşımız tatile ve memleketlerine gitmek için yola çıkacaktı.

Alternatif olarak da 14 Mayıs'ı teklif ettik. Demokrasi geçmişimiz bakımından anlamlı bir yıldönümüne tekabül eden bir tarihin hüsnü kabul gördüğünü biliyoruz. Ülkemizin 6 Şubat'ta yaşadığı deprem seçim tarihiyle ilgili tartışmaları gündemimizden çıkardı.

Şehirlerimizi yerle yeksan eden bu felakette milyonlarca vatandaşımız evini kaybederken, milyonlarca vatandaşımız da evine giremez hale geldi. Tüm gücümüz ve imkanlarımızla depremzede vatandaşlarımızın yanında olduk. Felaket gününden beri sadece depremle uğraştık."

YARIN RESMİ GAZETE'DE

Erdoğan’ın açıklaması sonrası gözler Resmi Gazete’de olacak. Seçimlerin yenilenmesine dair Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’nin yarınki sayısında yayınlanacak

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN