AK Parti'de en çok merak edilen konuların başında '3 dönem kuraları' geliyordu. Çünkü parti içerisinde önemli isimler tüzük gereği 3 dönem kuralına takılıyordu. Konuyla ilgili ne yapılacağı merak edilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 3 dönem kuralı hakkında beklenen açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda yaptığı açıklamada ''3 dönem kuralı işleyecek, hem de gerekse başka sebeplerden dolayı listeler yenilenecek. Kabine üyeleri milletvekili olacak ve kabinede de yeni isimlere yer vereceğiz'' dedi. Erdoğan ''Şimdi önümüzde yeni bir seçim var. 9 Nisan'da aday listelerini teslim edeceğiz. Tabi olarak 3 dönem kuralı ve diğer sebeplerle aday listelerimizde yeni isimler yer alacak. Arkadaşlarımızın bir kısmıyla ise önce aday sonra milletvekili olarak devam edeceğiz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu seçimler son noktayı koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu seçimler son noktayı koydu

İŞTE ERDOĞAN'IN 3 DÖNEM KURALI HAKKINDA YAPTIĞI AÇIKLAMALAR

2014 yılında cumhurbaşkanlığı için yola çıktığımızda bunun veda değil yeni başlangıç olduğunu ifade etmiştik. Tazelenen kadromuz içinde hep aynı tespitte bulunduk. Veda değil yeni başlangıç yapıyoruz dedik yeni seçimin arifesinde 27. dönem meclisinde son grup toplantımızı gerçekleştirdiğimiz bugün de aynı şeyi söylüyoruz.

AK Parti sıralarında hizmet eden her arkadaşıma şükranlarımı sunuyorum. Deprem bölgesinde fedakarca milletimizin gönül yaralarını saran milletvekilimize teşekkür ediyorum. Rabbime sizlerle yol yürümeyi nasip ettiği için hamd ediyorum. YSK'nın takvimine göre 9 Nisan'da aday listelerimizi teslim edeceğiz. 3 dönem kuralı ve diğer sebeplerle aday listelerimizde yeni isimler yer alacak. Bu bayrak yarışıdır. Aday listesinde ismi olsun olmasın tüm arkadaşlarımızda farklı görevlerde mücadeleye devam edeceğiz.

Yolunu kaybetmeden bu çatı altında hizmetini sürdüren herkese ihtiyacımız var. Yeniden bu sıralara geri dönen arkadaşlarımız var. Arkadaşlarımız Kabine'de verdikleri hizmetleri Meclis'te sürdürecekler. Seçimi kazandıktan sonra Kabine'de yeni isimlere görev vereceğiz. Bu seçimleri daha büyük mücadelelerin başlangıç noktası haline getireceğiz. Çıraklık, kalfalık, ustalık ve mücadele döneminden sonra Türkiye için hemen şimdi diyerek yeni dönem başlıyoruz. Bu dönem şahlanış dönemidir. Zafer sarhoşlarına, FETÖcü alçaklara tuzakları ve oyunları ile kutlu yürüyüşü durduracağını sananlara yanıldıklarını göstereceğiz

3 DÖNEM KURALINA KİMLER TAKILIYOR?

AK Parti'den 56 Milletvekili bu kurala takılırken bunların içerisinde AK Parti Genel Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ da bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakın çalışma ekibinde yer alan Hayati Yazıcı, Ali İhsan Yavuz, Yılmaz Tunç, Yalçın Akdoğan, Cevdet Yılmaz, Öznur Çalık gibi isimler de kurala takılanlar arasında.