Cumhurbaşkanı Erdoğan, koruma altındaki çocuklar için düzenlenen iftar programının ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenleen programda açıklamalarda bulunan Erdoğan şu ifadelere yer verdi:

YURT MODELİNE SON VERDİK

"Yurt modeline son verilerek çocuk evleri çocuk siteleri modeline geçildi. Bununla birlikte bizim tercihimiz mümkün olduğunca çocuklarımızın aile fertleri ile hayatlarını sürdürmelerinden yanadır. Korunmaya muhtaç çocuklarımızla yaşayan aile bireylerini destekleyerek bunu sağlamaya çalışıyoruz. Çocuğun aile fertleri yanında hayatını sürdürmesinin mümkün olmadığı durumlarda da devlet kurumlarını devreye sokuyoruz. Çok sayıda farklı yaş grubundan çocuğun bir arada kaldığı yurt modeline son verdik. Bunun yerine her bir evde en fazla 10 çocuğun ikamet ettiği çocuk evleri ve çocuk evleri sitesi modelini getirdik. Evlatlarımız 115 çocuk evleri sitesinde 7 bin 234 çocuk uzman personel desteği ile hayata hazırlanıyor. Ülke genelinde bin 185 çocuk evimizde ise 5 bin 567 çocuğumuz kalıyor. Toplam 14 binin üzerinde ise koruma ve bakım hizmeti veriyoruz."

AK Parti'de 'Istakoz krizi' büyüdü: Mücahit Birinci'den Şebnem Bursalı'ya sert tepki AK Parti'de 'Istakoz krizi' büyüdü: Mücahit Birinci'den Şebnem Bursalı'ya sert tepki

ÇOCUK SAYIMIZ İLE ÖVÜNÜYORUZ

"Ülkemiz nüfusunun yaklaşık 23 milyonunu oluşturan çocuklarımızın her biri bizlerin sorumluğu altındadır. Doğum öncesinden başlayarak çocuklarımızın sağlığından, eğitimine her ihtiyacını karşılamak için gece gündüz çalışıyoruz. Nüfusumuzun en büyük gücümüz olarak gördüğümüz için çocuk sayımız ile övünüyoruz. Son dönemde ailelerimiz ortalama çocuk sayısı bir hayli düşmüş olsa da aldığımız tedbirlerle bunu da aşacağız. Gözlerini dünyaya açan her evladımızın her ihtiyacında yanında olacağımız bir sistem kurduk."

DEVLETİNİZLE BİRLİKTE KENDİNİZE GÜVENMENİZİ İSTİYORUM

"Türkiye Cumhuriyeti şefkatli ve sosyal devlet özelliği çok güçlü olan bir devlettir. Devletimizin korunması altında ki çocuklarımızın geleceklerine umutla ve heyecanla bakmasını önemsiyoruz. İnancın ve azmin elinden hiçbir şey kurtulamaz. Sizler hayata sıkı sarılır ve gayret gösterirseniz hiçbir engel önünüzde duramaz. Sizlerden devletinizle birlikte kendinize güvenmenizi, özgüven sahibi olmanızı, asla karamsarlığa kapılmamanızı istiyorum." 

Editör: Amine Ebrar