YÖK'ten açıklama geldi: Depremzede öğrencilere 'özel statü' YÖK'ten açıklama geldi: Depremzede öğrencilere 'özel statü'

Millî Eğitim Bakanı (MEB) Yusuf Tekin, dün HaberTürk TV'de katıldığı canlı yayında Kemal Öztürk'ün sorularını yanıtladı.

Yeni öğretmenlerin atamanmasını arzuladığını söyleyen Tekin, mülakat sürecinin olacağını belirtti.

Tekin, öğretmen atamalarıyla ilgili şöyle konuştu:

"Millî Eğitim Bakanı olarak aramıza yeni öğretmenlerin gelmesini arzu ediyorum, istiyorum. Bizim hesaplamalarımıza göre ihtiyaç duyduğumuz rakamları Hazine ve Maliye Bakanı'mızla, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığıyla paylaştık. Nihayetinde bütçeyi oluşturan mekanizmalar orada. Şimdi 2024 bütçesi oluşacak. Bize 2024 bütçesi içerisinde toplam kamuya ne kadar personel istihdam edileceğine dair bir rakam ortaya çıkacak. Biz de onun üzerine hareket edeceğiz.

Şimdi bir rakam söylemek mümkün değil ancak ben şunu söyleyeyim; biz bu yıl öğretmen arkadaşlarımızın istihdamıyla ilgili süreçte mülakat sürecini düzgün bir mülakat prosesine dönüştürmek istediğimiz için biraz uzun zaman alacağız."

Tekin’in 'mülakat' söylemi üzerine sunucu Kemal Öztürk araya girerek "Cumhurbaşkan'ının seçim beyannamelerinin bir tanesinde mülakatlar kaldırılacak diye hatırlıyorum.” dedi. Bunun üzerine Tekin şöyle cevap verdi:

"Tam olarak öyle değil. Cumhurbaşkanı'mız mülakatların uygulanış biçimiyle ilgili rahatsızlığını dile getirdi. Biz de mülakatları mülakat gibi yapmaya karar verdik. Şöyle bir kurgumuz var: İstihdam etmek isteyeceğimiz sayının üç katı kadar öğretmen adayını davet edeceğiz.

Her bir adaya elektronik ortamda hazırlanmış bir soru sorulacak. 45 dakikalık bir periyotta ders anlatır gibi soruyu cevaplayacak. Karşısında uzman ve başöğretmenlerden oluşan bir jüri olacak. 45 dakikalık süre sonunda aday, kendisine sorulan soruyla ilgili yazılı bir cevap da verecek, bir kayıt olması açısından. Bu sınavlar kayıt altına alınacak. Torpil iddialarını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimden yaklaşık bir ay önce "Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağım." demişti.