Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, su ürünleri av sezonu açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Deprem bölgesindeki balıkçılarımızın hesabına 3 bin 500 lira ile 60 bin lira arasında destek yatırılacak." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Poyrazköy'de düzenlenen Su Ürünleri Av Sezonu Açılış etkinliğinde açıklamalarda bulundu. Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremleri hatırlatan Erdoğan, afetzede balıkçıları kaderlerine teslim etmediklerini belirterek "Yarın itibarıyla gemi başına 3 bin 500 ila 60 bin lira arasında desteği depremzede balıkçılarımızın hesaplarına yatırıyoruz." dedi.

Konuşmasında Türkiye'de balıkçılık sektöründe atılan önemli adımlardan bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Müsilaj olduğunda İBB'yi kaybettik" diyerek Haliç ve Marmara'daki müsilajı temizlediklerini söyledi.

Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:

Sevgili İstanbulluları selamlıyorum. Su ürünleri avcılık vesilesiyle bir aradayız. 4.5 aylık hasret bugün sona eriyor. Vira bismillah diyerek denizlere açılacak avcılarımızın hep ağlarının dolu olmasını diliyorum. Balıkçılık sektörüne sağladığımız desteği en iyi siz biliyorsunuz.

Bu gece başlayacak sezonun bereketli geçmesini diliyorum, denizlere açılacak tüm kardeşlerimin ağlarının hep dolu çıkmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Balıkçılık sektörü 250 bin kardeşimize istihdam sağlıyor, sektöre sağladığımız destekleri en iyi sizler biliyorsunuz. 2004'ten beri ÖTV'siz yakıt veriyoruz.

"DESTEKLER DEPREMZEDE BALIKÇILARIN HESAPLARINA YARIN YATIRILACAK"

14 binden fazla kıyı balıkçılarımıza da sahip çıkıyoruz. Bugüne kadar 313 milyon kıyı balıkçımıza ödeme yaptık. Asrın felaketinden sonra depremzede balıkçılarımızı kaderlerine teslim etmedik. Deprem bölgesinde yaşayan ve gelir kaybı yaşayan balıkçılara destek veriyoruz. Yarından itibaren 3 bin 500 ile 60 bin TL arasındaki desteği depremzede balıkçılarımızın hesaplarına yatırıyoruz.

2023 hedefimiz 1 milyar dolar idi, başardık. Sektör 1,7 milyar doları ülke ekonomisine kazandırdı. Hedefimiz bir rekor daha kırmaktır. Levrek ve çipurayı dünyada marka haline getirdik. Türk somonu çok ciddi talep gördü.

600 bin ton balık okyanuslarda avlanıyor. Kurulan tesislerle hem istihdam sağlanıyor hem de döviz kazandırılıyor. Ülkemizi kazan kazan anlayışıyla en güzel şekilde temsil ediyorlar. Balık her yaş grubu için yeri doldurulamaz bir besin kaynağıdır. Tabiat, hatayı ve ihmalkar davranmayı asla affetmez.

"MÜSİLAJI DA BİZ TEMİZLEDİK"

Haliç gibi Marmara Denizi'ndeki müsilajı da biz temizledik. Müsilaj olduğunda İBB'yi kaybettik. Vatandaşımızın sağlıklı bir şekilde balık tüketmesi için denetimlerimizi artıracağız. Meclis'teki komisyon çalışmalarını sürdürüyor.

4,5 aylık aradan sonra yeniden açılışını yaptığımız balıkçılık sezonumuzun hayırlı olmasını diliyorum."

Editör: Nigar Topcu