Hamas, Katar ve Mısır'ın önerdiği Gazze Şeridi'ndeki ateşkes anlaşmasını onayladığını duyurdu.

Hamas’a ait resmi Telegram hesabından yapılan açıklamada, Mısır ve Katar’ın sunduğu ateşkes anlaşması önerisinin kabul edildiği belirtildi. İsrail tarafından ise ateşkes anlaşması henüz resmi olarak onaylanmadı.

Hamas’tan yapılan açıklamada, “Hamas hareketinin Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniye, Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdul Rahman al-Sani ve Mısır İstihbarat Bakanı Abbas Kamel ile telefon görüşmesi yaparak ateşkes anlaşmasına ilişkin önerisini kabul ettiklerini bildirdi” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kabine Toplantısı Sonrası gerçekleştirdiği Millete Sesleniş'te "Bizim telkinlerimizle Hamas'ın ateşkesi kabul ettiğini açıklamasından memnuniyet duyduk. Şimdi aynı adım İsrail tarafından da atılmalıdır." ifadelerini kullandı.

MetroPOLL Araştırma'dan Erdoğan'a kötü haber: İşte halkın en çok beğendiği siyasiler... MetroPOLL Araştırma'dan Erdoğan'a kötü haber: İşte halkın en çok beğendiği siyasiler...

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Şu anda bu yanıtı gözden geçiriyoruz ve bölgedeki ortaklarımızla görüşüyoruz. Bir rehine anlaşmasının İsrail halkına yararı olacağına inanmaya devam ediyoruz. Bu Filistin halkının da yararınadır” dedi.

İsrail tarafından ateşkes resmi olarak onaylanmadı. İsrail cephesinden henüz net bir açıklama gelmezken Al Jazeera’ye konuşan kaynaklar; Hamas’ın onayladığı ateşkes teklifinin 3 aşamadan oluştuğunu ve her aşamasının 42 gün sürdüğünü bildirdi. Önerinin ikinci aşamasında askeri operasyonların kalıcı olarak durdurulmasını, üçüncü aşamada ise ablukanın tamamen kaldırılmasını onaylayan bir maddeyi içerdiği ifade edildi.

Editör: Nigar Topcu