Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'ye hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu görüşmelerine katılmak üzere 16-20 Eylül tarihleri arasında ABD'ye ziyarette bulunacak. Hareket öncesi Atatürk Havalimanında'nda basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raporunda yer alan "AB üyeliği mevcut şartlarda başlayamaz" ifadelerine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Avrupa Birliği Türkiye'den kopmanın gayreti içinde. Avrupa Birliği'yle gerekirse yolları ayırabiliriz" ifadelerini kullandı.

''TÜRKİYE'NİN OYNADIĞI KRİTİK ROLÜ VURGULAYACAĞIZ''

Genel kurul görüşmelerinin ilk gününde 19 Eylül Salı günü genel kurula hitap edeceğim. Bu vesileyle uluslararası gündemdeki temel meselelere ilişkin görüşlerimizi paylaşacağız. Mevcut küresel sınamalar karşısında Türkiye'nin oynadığı kritik rolü vurgulayacağız.

Dünya beşten büyüktür tezimizin daha fazla kabul görmesinden memnuniyet duyuyoruz. Sadece son 3 ayda rezervlerimizde 22 milyar dolarlık bir artış oldu. MB'nin toplam brüt rezervleri 120 milyar doları geçmiş bulunuyor. Dünya Bankası'nın geçen hafta yaptığı açıklama ülkemize duyulan bir başka örneğidir. Türkiye'nin bölgesinde barış ve istikrarın tesisi amacıyla yürüttüğü diplomatik hamleler de takdirle karşılanıyor. 

''BİZ 4'LÜ BİR TEKLİFTE BULUNDUK''

Son 21 yıldır olduğu gibi sadece işimize bakıyoruz. Bundan sonra da aynı hassasiyet ile çalışmaya devam edeceğiz. Şu anda bizim öncülüğümüzde 3'lü bir görüşme teklfiimizi kendilerine ilettik. Biz 4'lü bir teklifte bulunduk. Putin, Aliyev, şahsım ve Paşinyan görüşmesi önerdik.

Bizim parlemantomuz kararı vermedikten sonra biziim kalkıp da yolda yürürken evet ya da hayır dememiz mümkün değil. Öncelikle İsveç üzeirne düşen görevi yerine getirmesi lazım. Söz tutulmadığı zaman Meclis'in tavrını kestiremem.''

"AB İLE YOLLARI AYIRABİLİRİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamasında; ''Avrupa Birliği, Türkiye'den kopmanın gayreti içerisinde. AB'nin Türkiye'den kopuş hamleleri yaptığı bu dönem içerisinde değerlendirmelerimizi yaparız. Bu değerlendirmelerden sonra gerekirse AB ile yolları ayırabiliriz" ifadelerini kullandı.

AVRUPA BİRLİĞİ HEDEFİNDEN VAZGEÇTİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl 8 Ağustos tarihinde 13. Büyükelçiler Konferansı'nda açıklamalarda bulunurken Avrupa Birliği sürecine ilişkin olarak da hedeflerden bahsetmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ''Karşılaştığımız çifte standartlara rağmen Avrupa Birliği hedefimizden vazgeçmedik''  demişti.

Çarşamba günü kabul edilen Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye hakkında hazırlanan 2022 yılı raporuna göre, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinin "mevcut koşullar içinde" yeniden başlatılamayacağı belirtilirken AB'ye üyelik yerine daha "gerçekçi" bir çerçeve bulmaya yönelik sürecin başlatılması tavsiye edilmişti.

Fransa'dan Türkiye'ye çağrı Fransa'dan Türkiye'ye çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''AB ile yolları ayırabiliriz'' açıklamasının rapordan üç gün sonra gelmesi kafalarda soru işaretleri yarattı.