Covid-19’un Omicron varyantının alt türevi olan Eris’in (EG.5.1) yayılmaya başladığı bildirildi. İlk kez İngiltere’de görülen virüs yayılmaya başladı. Yeni varyant Fransa, İsrail, Güney Afrika ve son olarak Danimarka’da görüldü.

İngiliz uzmanlar, yeni Covid-19 varyantı BA.6’ya ilişkin endişelerini dile getirdi.

DAHA BÜYÜK BİR DALGAYA NEDEN OLABİLİR

University College London’dan Christina Pagel, yeni varyantın diğer Omicron varyantı alt türlerinden daha fazla mutasyona sahip olduğunu belirterek “Potansiyel olarak daha büyük bir dalgaya neden olabilir”  açıklamasında bulundu. Pagel, yine de değerlendirme yapmak için henüz erken olduğunu belirtti.

MASKELER GERİ Mİ GELİYOR?

Oxford Üniversitesinden Trisha Greenhalgh sosyal medyadan yaptığı paylaşımında, “WhatsApp’taki çeşitli bilim grupları susmuyor. Genetik sıralama video ve diyagramları gidip geliyor. Az bir detaydan anladığım kadarıyla bir kez daha maske takma zamanı gelmiş gibi gözüküyor”  şeklinde açıkladı.

Prof. Dr. Naci Görür tekrar uyardı! 7 büyüklüğünde bir deprem sürpriz olmaz Prof. Dr. Naci Görür tekrar uyardı! 7 büyüklüğünde bir deprem sürpriz olmaz

YAYILMAYA BAŞLARSA ENDİŞE EDİN

İngiliz Daily Mail’e konuşan Leeds Üniversitesinden Stephen Griffin, BA.6’nın Kovid-19’daki en büyük değişimi simgelediğini belirterek, “Yayılmaya başlarsa endişe edin” uyarısını yaptı. Griffin de henüz çıkarımlarda bulunmak için erken olduğunu söylerken, yeterli verinin bulunmamasının tahminleri zorlaştırdığını kaydetti.

Warwick Üniversitesinden Lawrance Young, Omicron alt türlerinin dünyada yayılmaya devam ettiğini ve daha güçlü bir varyantın ortaya çıkmasının sürpriz olmayacağını belirtti. Tüm varyantların Omicron türevi olmasının kontrol edilebilir olacağı anlamına geldiğini de kaydeden Young, farklı altyapıya sahip yeni bir varyantın çıkmasının korkutucu olabileceğine işaret etti.

East Anglia Üniversitesinden Paul Hunter ise diğer uzmanların aksine yeni varyantın önemli bir salgına sebep olmayacağını kaydederek, maskeyi sadece bünyesi daha hassas olan gruplara önerdi.