Doktorlar artık yan dal uzmanlıklarını tercih etmiyor. Özellikle kritik branşlarda.

Çocuk kanserleri tedavisi için 70 kadro açıldı. Yalnızca 5 doktor tercih etti.

Türk Pediatrik Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Adalet Meral Güneş, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Güneş, "6 yıl tıp fakültesi, 4 yıl pediatri, üzerine de 3 yıl pediatri kemotoloji ve onkoloji. Dolayısıyla 13 yılı eğitim hayatınıza vermiş oluyorsunuz. Altı yıldır mecbur hizmetleriniz var. Dolayısıyla toplam 19-20 yıla yakın bir süre. Riskli dallarda transplant gibi hemotonkoloji gibi yani tıbbın daha detaylı alanlarında çalışan hekimlerin ücretlendirmelerinin de iyileştirilmesi gerekiyor. Sağlıkta giderek artan şiddet de bu riskli branşlardaki arkadaşların çalışma isteklerini ve motivasyonlarını kaybettiriyor." diye konuştu.

Çocuk kanserlerini tedavi eden şu anda yaklaşık 300 uzman var. Ancak yeni uzman neredeyse yetişmiyor.

"YAN DALCIMIZ YOK"

Kendi üniversitelerinde iki kişi kaldıklarını söyleyen Güneş, "Bunun bir beş yıl sonrası, on yıl sonrası diye bir şey yok. Şu anda yaşıyoruz biz zaten bunu. Kendi üniversitemizde biz iki öğretim üyesiyiz. Bizim şu anda yan dalcımız yok." dedi.

Çocuk yoğun bakım uzmanlığı için açılan altmış kadronun yalnızca yüzde 10'u doldu. 

50 doktorlu kadro açılan çocuk acil uzmanlığınıysa yalnızca 6 doktor tercih etti. 

"ÇOCUK YOĞUN BAKIMCI VE ACİLCİ BULAMAYACAĞIZ"

Türk Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Dinçer Yıldıztaş ise Türkiye'de çocuk yoğun bakımcı ve acilci bulunamayacağına dikkat çekti.

Yıldıztaş sözlerini şöyle sürdürdü:

Temizlik personeli olarak çalıştığı hastanede doktor olacak Temizlik personeli olarak çalıştığı hastanede doktor olacak

"Çocuk ölümleri ve sakat kalınabilirlikleri artabileceğini dernek olarak düşünüyoruz. Türkiye'deki nüfus sayısı giderek artıyor. Çocuk sayısı artıyor. Bir de göçmenler var. Onlara da bakıyoruz. Sayı giderek artıyor ve buna şu anki durumdakiler zaten yetişemiyorlar. Bunun sonunda gerçekten Türkiye'de çocuk yoğun bakımcı ve çocuk acilci bulamayacağız."