Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mart 2024'te yapılacak olan yerel seçimler için yeniden aday olacaklarını açıklamışlardı.

Mansur Yavaş, "Nasip olursa her insanın belediye başkanı olmaya devam etmek istiyorum. Bu dönemde olduğu gibi yeni dönemde de bir devlet adamına yakışır şekilde rozetsiz başkanlık yapmaya devam edeceğim. Bizim siyasi tartışmalarla kaybedecek vaktimiz yok. Ankara'da 25 yıl yaşanan travmayı yeniden yaşatmaya da hakkımız yok." diye konuşmuştu.

CHP Genel Merkez yönetimi de bu durumu tarafınca değerlendirdi. Konuyla ilgili BirGün gazetesinden Hüseyin Şimşek'e konuşan bir parti yöneticisi, Mansur Yavaş'ın aslında "bağımsız adaylığı" kastetmediğini kaydetti.

"KENDİSİ ANKARA SİYASETİNE ÇOK HÂKİMDİR"

Fatih Portakal'dan bomba CHP kulisi! Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylık için şartını açıkladı Fatih Portakal'dan bomba CHP kulisi! Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylık için şartını açıkladı

CHP'li yönetici, "Yavaş’ın sözlerinden anlayabildiğimize göre kendisi, parti içindeki iktidar mücadelelerine taraf olmadığını hatırlatıyor ve başkanlık görevi haricinde bir icraatinin olmayacağını dile getiriyor. 'Bana oy veren, vermeyen her insanın başkanıyım.' diyor. Kendisi özellikle Ankara siyasetine çok hâkimdir. Pusulada altı oku görmediği için kendisine oy vermeyecek yüz binlerce insan var ve o da bu durumun farkında." diye konuştu.

"BUZLAR KESİNLİKLE ERİYECEKTİR"

Yavaş’ın bağımsız girmesi durumunda kazanamayacağını bildiğini ifade eden CHP’li yönetici, "İyi Parti ile CHP arasındaki buzlar kesinlikle eriyecektir. Sayın Yavaş’ın da bu tartışmalar haricinde kalacağını açıkça ifade etmesinin büyük katkısı olacaktır. Her iki partiye ve seçmenine net ifadeler kullanarak yerel seçimlerde yeniden ortaklaşmamızın önemini dile getirdi." diye konuştu.

"ZORLAYICI BİR GÜÇ"

CHP’nin Ankara milletvekilleri de genel merkez yönetimi ile aynı görüşte.

CHP ve İYİ Parti arasındaki gerilime dikkati çeken bir milletvekili, "Yavaş, sıcak siyasetin bir parçası olmadığını ifade ediyor. Ayrıca, her insanın belediye başkanı olduğunu vurguluyor. CHP ile İYİ Parti’nin yeniden ittifak yapması için zorlayıcı bir güç olmaya çalışıyor." ifadelerini kullandı.