Özel'den Erdoğan'a sert çıkış: Senin kimsesiz gördüklerinin yanında duracağız Özel'den Erdoğan'a sert çıkış: Senin kimsesiz gördüklerinin yanında duracağız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, bugün yaptığı açıklamada TÜİK’in aralık ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Taşçıer, Saray güdümündeki TÜİK'in masa başında hazırlanan enflasyon verisini açıkladığını belirterek, "Emeği karşılığı ücret alan ve emeklilerin tümünü doğrudan ilgilendiren enflasyonun bilerek ve isteyerek düşük açıklanması, on milyonlarca insanın parasını daha cebine girmeden gasp etmektir. Bugün özellikle emekliler, olağanüstü düşük aylıklara mahkum edilmiş bir halde yaşamıyor, hayatta kalmaya çalışıyorlar. Bugün Türkiye’de 6.1 milyon emekli ya bir işte çalışıyor ya da iş arayışını sürdürüyor. Kayıt dışılarla birlikte bu sayının çok daha yüksek olduğu, bir gerçek olarak karşımızda duruyor." dedi.

"Kemer sıkılacaksa önce Saray'dan başlasın"

"Biz CHP olarak, Erdoğan iktidarının kendi elleriyle batırdığı ekonominin, kendi elleriyle batırdığı ekonominin ve patlattığı enflasyonun faturasını emekçiye, emekliye kesmesini kabul etmiyoruz." diye konuşan Genel Başkan Yardımcısı, sözlerine şöyle devam etti:

"Kemer sıkılacaksa, önce Saray'dan başlasın, önce bu tabloyu yaratanlar kemer sıksın. CHP olarak emeklililerimizin biraz olsun nefes alabilmesi için önerilerimiz açık. Bir, en düşük emekli aylığı asgari ücret seviyesine yükseltilmeli. Ancak bunu söylerken, belirlenen asgari ücretin de kesinlikle yetersiz olduğunu, en geç üç ay içerisinde güncellenmesi talebimizi de tekrar ifade ediyoruz. İki, tüm emeklilere önce seyyanen artış yapılmasını talep ediyoruz. Seyyanen artış yapılmasından sonra, enflasyon farkının üzerine mutlaka refah payı eklenerek yüzdesel artış yapılmasını talep ediyoruz. Üç, az prim ödeyenle, çok prim ödeyen en düşük aylıkta buluşturulmamalı. İktidar tüm emeklileri zaman içinde en düşük aylıkta buluşturma hedefinden vazgeçmeli. Baştan sona hakkaniyetsizlikle dolu olan ve sürekli yeni adaletsizlikler üreten emeklilik sistemi yeniden düzenlenmeli. Dört, aylık bağlama oranları yeniden yükseltilmeli. Beş, 2000 sonrasına intibak yasası bir an önce çıkarılmalı. Altı, bayram ikramiyeleri 15 bin liraya yükseltilmeli. Yedi, tüm memurlara verilen 3600 ek gösterge sözü tutulmalı."

Editör: Batuhan Yavuz