14 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine sayılı günler kala milletvekili adaylarının kesinleşmesi büyük yankı uyandırmıştı.

CHP listelerinden seçime girecek olan DEVA Partisi adaylarından biri de Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin olmuştu. Birçok CHP'li bu olaya tepki gösterirken CHP'li isimlerden ardı ardına açıklamalar geldi. Bu isimlerden biri de Adana Milletvekili Burhanettin Bulut oldu.

Bulut'un açıklamaları ise şöyle:

"Buradaki mesele listedeki isimlerin içimize sinip sinmemesinden önce büyük bir sorumluluk, o sorumluluk da ülkenin bugünkü felaketten kurtaracak. Bu seçimlerde tercihimiz demokrasiden yana tercihimiz adaletten yana. Daha sonra herkes tekrardan kendi yerine geçecek zaten. Hiç kimse şunu söylemiyor, biz burada kalacağız demiyor. Herkes kendi yerine gidecek, kendi politikalarını söyleyecek."

SADULLAH ERGİN DE O GÜNLERİN HESABINI VERSİN

"Sadullah Ergin’inde meclise geldiğinde o günlerin hesabını versin. Belki de onun için hesap verme fırsatı olacak. Biraz da böyle bakmak lazım. Belki de suç ortaklarını anlatacaktır.''

SADULLAH ERGİN KİMDİR?

Sadullah Ergin, 6 Temmuz 1964 tarihinde Hatay'ın merkez Antakya ilçesinde Mehmet İsmet ve Hatice çiftinin çocuğu olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini Antakya'da tamamladı. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesinde 1 yıl okudu. 1983 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1987 yılında mezun oldu. Askerlik görevini tamamladıktan sonra Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nde 5 yıl süreyle kurum avukatı olarak çalıştı. 1995 yılında istifa ederek serbest avukatlığa başladı. Çeşitli dernek ve cemiyetlerde yöneticilik yaptı.

Refah Partisi ve Fazilet Partisi'nde Hatay İl Başkanı olarak görev yaptı. 1999 yerel seçimlerde Fazilet Partisi'nden Antakya Belediyesi Başkan Adayı olarak seçimlere girdi. AKP Hatay Kurucu İl Başkanı oldu. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan 22. dönem milletvekili genel seçimlerinde 1. sıradan Hatay milletvekili olarak TBMM'ye girdi. 3 dönem AKP Grup Başkanvekili olarak görev yaptı. 2006 yılında Ali Dibo skandalında adı geçti. 60. Cumhuriyet Hükûmeti'nde Adalet Bakanlığı görevini yürüttü. 61. Cumhuriyet Hükûmeti'nde yeniden Adalet Bakanlığı görevine getirildi. Sadullah Ergin, Ergonekon ve Balyoz davaları sürecininde Adalet Bakanı olarak görev yaptı.

25 Aralık 2013 tarihinde 2014 Türkiye yerel seçimlerinde AKP'den Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı nedeniyle Adalet Bakanlığı görevinden ayrıldı. Ancak yerel seçimlerde 5000 oy farkla Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı CHP'li Lütfü Savaş'a karşı kaybetti.

AKP'den ayrıldıktan sonra, 9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan tarafından kurulan Demokrasi ve Atılım Partisinin (DEVA) kurucu üyeleri arasında yer aldı.