CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 14 Mayıs seçimleriyle ilgili YSK'ya yapılan itirazlarla ilgili detayları paylaştı. "Kırmızı alarm verildi" ifadelerini kullanan Erkek, itiraz edilen sandık sayısını açıkladı.

"FARKLILIK VARSA KIRMIZI ALARM VERİYOR"

CHP veri sisteminin nasıl çalıştığını anlatan Erkek, “Oylar kullanılıyor, sandıklar açılıyor. Sayım döküm işlemi yapılıyor. Sandık sonuç tutanakları hazırlanıyor ve imzalanıyor. Bu sandık sonuç tutanağını bizim sandık kurulu üyemiz ya da müşahidimiz okul sorumlumuza ulaştırıyor ve okul sorumlumuz da ilçe başkanlığımıza ulaştırıyor. İlçe başkanlığımız da bunu sisteme girdiğinde otomatik olarak genel merkezimiz de bunu görüyor. Sandık sonuç tutanağı sisteme girildiğinde aynı sonuç tutanağı YSK’nın da sistemine girmişse ve arada bir farklılık varsa bizim sistemimizde kırmızı alarm veriyor ve bunu hem genel merkez, hem il hem de ilçe başkanlıkları görüyor” diye konuştu.

İsmail Saymaz bu akşamı işaret etti! Dikkat çeken Ekrem İmamoğlu iddiası İsmail Saymaz bu akşamı işaret etti! Dikkat çeken Ekrem İmamoğlu iddiası

"HEPSİNİN İTİRAZLARI YAPILDI"

Cumhurbaşkanlığı için 2 bin 269 sandıkta sonuç tutanağında farklılık tespit ettiklerini söyleyen Erkek, "Tabii dört adayın da lehinde ve aleyhinde olabilir. Ayrıca bizim adayımız Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine olanları da tespit ediyoruz. Bunların hepsinin itirazları pazartesi günü saat 17.00 itibarıyla yapıldı. Milletvekilliği için CHP ve İYİ Parti aleyhine ise toplam 4 bin 825 sandıkta farklılık tespit ettik. Bunların bazısı 1 oydur, 2 oydur, 10 oydur, 100 oydur veya 300 oydur. Bunların da itirazlarını dün 15.00 itibarıyla yaptık ve bitti. Seçim kurullarında birleştirme tutanakları düzenlenirken bazı maddi hatalar da ilçe seçim kurulu tarafından düzeltilebiliyor” diye konuştu.

Erkek, Türkiye’nin farklı illerinde bulunan bazı sandıklarda cumhurbaşkanı ve milletvekilliği seçim sayımında tutarsızlık fark ettiklerini ve yapılan itirazlar sonucu yapılan yanlışların düzeltildiğini söyledi. Erkek, genel sonuçları değiştirmeyecek de olsa her bir oyu takip ettiklerini belirtti. Ayrıca Erkek, İstanbul genelinde cumhurbaşkanlığı için 117 ve milletvekilliği için 396 olmak üzere toplam 513 sandıkta itirazların yapıldığını ve sürecin takip edildiğini de ekledi.