CHP'de İstanbul ve Ankara belediye başkan adayları kesinlik kazanırken, diğer illerde ve ilçelerde kimlerin aday olacağı merak konusu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun da adaylıkları kesinleşmişti.

Halk TV yazarı Fikret Bila, Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'li belediye başkanlarının olduğu illerde ve ilçelerde performas ölçümü yaptırdığını kaydetti.

Fikret Bila şunları kaydetti:

Bir yandan kamuoyu yoklamalarıyla vatandaşın belediye hizmetlerinden memnun olup olmadığı araştırılırken bir yandan da sandık sonuçları karşılaştırılıyor.

İki dönem veya daha fazla süredir belediye başkanı olanlar için son iki yerel seçimde oylarını artırıp artırmadığına bakılıyor. Ayrıca 2019 yerel seçiminde o il veya ilçede CHP’nin aldığı oyun 14-28 Mayıs milletvekili seçimlerinde artıp artmadığı saptanıyor.

Kamuoyu yoklaması ve CHP örgütünün araştırmalarında halk belediye hizmetlerinden memnunsa ve başkan partinin oylarını artırmışsa önümüzdeki yerel seçimde de aday gösterilmesi kesinlik kazanıyor.

Eğer aksi olmuşsa, vatandaş belediye hizmetlerinden memnun değilse, partinin oyları bir önceki seçime göre düşmüşse o il veya ilçede mevcut belediye başkanı değil yeni bir ismin aday gösterilmesine karar veriliyor.

Bu ölçü ile bakıldığında İmamoğlu ve Yavaş’ın yanı sıra Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın, Mersin Belediye Başkanı Vahap Seçer’in, Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in, Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yeniden aday gösterilmeleri bekleniyor.

Hatay ve İzmir belediye başkanlıkları ise şimdilik belirsiz.

Hatay’da deprem sonrasında belediye hizmetleriyle ilgili vatandaştan çok şikâyet geldiği, partinin yaptırdığı yoklamalarda ortaya çıkan sonucun olumsuz olduğu bilgisi parti yönetimine ulaşmış durumda.

İzmir için ise kararın İYİ Parti ile yapılacak görüşmeler sonrasında verilmesi bekleniyor.

CHP’nin yeniden kazanması olasılığı çok yüksek olan 65 ilçede de performans ölçümü yapıldı. 65 belediyeden 16’sı için sonuç olumlu çıktı. Performans ölçümünü geçen ilçe belediyelerinin başında Ankara Çankaya Belediyesi geliyor. 2014 yerel seçimlerinde yüzde 64 oyla seçilen Alper Taşdelen, 2019 yerel seçimlerinde oyunu yüzde 74’e yükseltti. CHP’nin 2018 milletvekili seçimlerinde yüzde 47 olan oyu, 14-28 Mayıs seçimlerinde yüzde 54,5’e yükseldi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığı seçiminde Çankaya’da 14 Mayıs’taki ilk turda yüzde 74, 28 Mayıs’ta yapılan ikinci turda ise yüzde 78 oy aldı.

Vatandaş memnuniyeti yüksek olan ve CHP’nin ve Kılıçdaroğlu’nun oylarını artıran Çankaya için Taşdelen’in yeniden aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

CHP’de dikkatle izlenen bir diğer konu da delege seçimleri ve ilçe kongreleri. Ankara’da ilçe kongreleri tamamlandı. İlçe başkanları büyük ölçüde yenilendi. İlçe kongrelerinde yeni yönetimler oluşturulurken yüzde 33 kadın, yüzde 20 genç kontenjanı uygulandı.

CHP, Ankara’da il başkanı ve yönetiminde de değişikliğe gitmeyi planlıyor. Kılıçdaroğlu’nun yeni il başkanı olarak önerdiği isim Dr. Ümit Erkol.

Erkol sivil toplum kuruluşlarında özellikle de Tabipler Birliği Ankara Şubesi’ndeki çalışmalarıyla tanınıyor. Yapılan yoklamalara göre yeni seçilen ilçe yönetimleri ve il delegeleri Erkol’un il başkanlığına sıcak bakılıyor.

İl kongrelerinin tamamlanmasından sonra CHP’de kurultay heyecanı yaşanacak.

Beştepe'de sürpriz görüşme: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Bahçeli bir araya geldi Beştepe'de sürpriz görüşme: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Bahçeli bir araya geldi

Kurultayda Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığa yeniden aday gösterilmesi de kesinleşmiş durumda.