İktidarın son dönemde yaptığı zamlara karşı CHP İstanbul İl Başkanlığı, gezici “muazZam Bir Sergi” hazırladı. Pazarlarda, sokaklarda yurttaşlarla buluşulacak çalışmanın tanıtım toplantısı yapıldı. Zam gelen birçok ürünün resminin olduğu sergide, ürünlerin fiyatı 50 gün önceyle kıyaslanarak yapılan zam oranı da not olarak eklendi.

Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a salladı Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a salladı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Yılın ikinci yarısında da korkunç bir zam fırtınası bekliyor hepimizi. Saray sosyetesi ve her türlü ekonomik krizden daha da zenginleşerek çıkan bir avuç mutlu azınlığı saymazsak eğer, olan yine fakire fukaraya, işçiye, emekliye, emekçiye, kadınlara, öğrencilere ve çocuklarımıza oluyor” dedi.

Canan Kaftancıoğlu, şöyle konuştu:

“Saray sosyetesi̇ni̇ saymazsak olan faki̇re, emekli̇ye, emekçi̇ye, kadınlara oluyor" 
"‘Ben ekonomistim’ diyen bir tek adam ve yönetiminin yüzünden İstanbul’da da zamlar, vatandaşlarımızı çarpmaya başladı. Erdoğan ve AKP iktidarı, hatalarının ve tercihlerinin faturalarını halka kesmeye başladılar bir kez daha. Ne yazık ki görünen köy kılavuz istemiyor. Yılın ikinci yarısında da korkunç bir zam fırtınası bekliyor hepimizi. Saray sosyetesi ve her türlü ekonomik krizden daha da zenginleşerek çıkan bir avuç mutlu azınlığı saymazsak eğer olan yine fakire fukaraya, işçiye, emekliye, emekçiye, kadınlara, öğrencilere ve çocuklarımıza oluyor. Emekli maaşlarının yüzde 25 arttığı, asgari ücretin 11 bin 402 lira olduğu, haziran ayı açlık sınırının 10 binin üzerinde, yoksulluk sınırının ise 36 binin üzerinde olduğu günümüzde İstanbul’da da yaşamak pek mümkün değil artık.

"Dört yılda metrekare başına ki̇ra, 14 li̇radan 114 li̇raya çıktı"
Türkiye’de kira artışı metrekare başına ortalama 2019'da 14 liraymış. 2020'de 16 lira, 2021'de 22 lira, 2022'de 48 lira ve 2023'te ise metrekare başına 114 lira. Yani dört yılda metrekare başına kira fiyatı Türkiye ortalamasında 14 liradan 114 liraya çıkmış. İstanbul’da bu durum çok daha acıklı açıkçası. Kimi ilçelerden örnek vermek isterim. Örneğin Sarıyer ilçemizde metrekare başına ortalama kira ücreti 300 lira, Beşiktaş’ta 261 lira, Beyoğlu’nda 208 lira. Kira ücretinin en düşük olduğu ilçelerden biri olan Esenyurt’ta 101 lira. Arnavutköy’de ise metrekare başına 97 liraya vatandaşlarımız ev kiralamak zorunda kalıyorlar. Yine geçen günlerde gördük. Bu orantısız artışlar ve kontrolsüz süreçler, ev sahibiyle kiracıların birbirine düşmelerine ve ne yazık ki hepimiz üzecek, karşımıza çıkan öldürmelere, cinayetlere vesile oluyor.