CHP Genel Başkanı Özgür Özel   buğdağ mitingi, "Geçen hafta Rize'nin sesini duyurduk. Adana'da büyük isyan vardı, orda da konuşmuştuk. Şimdi ilan ediyorum. Bu fiyat üreticiyi perişan ediyor, isyan büyük. Önümüzdeki cuma günü CHP olarak buğday üreticisinin sesini Türkiye'ye duyurmak için hep birlikte Tekirdağ'a gidiyoruz, buğday mitingi yapıyoruz" dedi.

Meteoroloji uyardı! İstanbul, Ankara dahil 20 kentte alarm Meteoroloji uyardı! İstanbul, Ankara dahil 20 kentte alarm


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Bayraklı Kulalılar Derneği 12. Geleneksel Keşkek Günü programına katıldı. Burada buğdaya biçilen fiyata tepki gösteren Özgür Özel buğday üreticileri için 14 Haziran’da büyük miting yapılacağını duyurdu ve “Buğday üreticisi isyan ediyor. Tekirdağ’da onlarla bir miting yapacağız. Türkiye’ye sesleniyorum. Yalnız değilsiniz. Biz varız, buradayız, sizin için mücadele ediyoruz” dedi.

BUĞDAY FİYATI SADECE YÜZDE 12 ARTTI

Keşkek üzerinden buğdaya verilen fiyatı eleştiren CHP Lideri Özel, "Bugün buraya 12. Geleneksel Keşkek Festivali’ni yapmaya geldik. Şunu bilmek lazım. Ne Türkiye’de işler o kadar yolunda gidiyor ne de geleceğe o kadar umutla bakabilen insanlar var. Keşkek buğdaydan yapılır. Buğday hepimizin beslenmesindeki en önemli ögelerden biri olan ekmeğimizi yaptığımız temel besin maddemizdir. Ama bunu bir de üretenler var. Adana’dan Trakya’ya kadar hele hele İç Anadolu ve Ege’nin önemli bir kısmında buğday tarımı yapılıyor. Buğday geçen sene 8 lira 25 kuruştu. Geçen yıldan bu yana bütün girdiler yüzde 100’den fazla arttı. Mazot arttı, gübre arttı. Biçer dövere geçen sene dönümüne ne veriyorsa bu sene iki veriyorsun yine parayı beğenmiyorlar. Ama buğday fiyatı sadece yüzde 12 arttı. 8 lira 25 kuruş olan buğdayı 9 lira 25 kuruş yaptılar. Maalesef böyle olunca 11 lira maliyeti olan buğday 9 lira 25 kuruştan satılmak zorunda olunca buğday üreticisi perişan oldu" dedi.

"BUĞDAY ÜRETİCİSİ İSYAN EDİYOR. TEKİRDAĞ’DA ONLARLA BİR MİTİNG YAPACAĞIZ"


Buğday üreticisinin sesini duyurmak için Tekirdağ’da büyük bir miting yapacaklarını da açıklayan Genel Başkan Özel, şunları söyledi:

"Önümüzdeki Cuma gün CHP olarak buğday üreticisinin sesini Türkiye’ye duyurmak için hep birlikte Tekirdağ’a gidiyoruz, buğday mitingi yapıyoruz. Bugüne kadar 31 Mart seçimlerine giderken meydanlarda şunu söyledik… Bu seçimlerde pırıl pırıl adaylarla karşınızdayız. Onlara destek verin dedik. Bu desteği verirken particilik yapmayalım. Bu adaylar İzmir’in Türkiye ittifakının adayı dedik . Vatana, bayrağa saygılı olsun. Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne saygılı olsun. Kim varsa Türkiye İttifakı’nındır dedik. Eğer bizi birinci parti yaparsanız, iktidara büyük bir uyarı yaparsanız sizin sesinizi duyuracağız dedik. İstanbul’da atanmayan öğretmenlerle ilk mitingimizi yaptık. Emeklilerin 10 bin liralık maaşına itiraz etmek için Ankara’da tarihin en büyük emekli mitingini yaptık. Şimdi buğday üreticisi isyan ediyor. Tekirdağ’da onlarla bir miting yapacağız. Türkiye’ye sesleniyorum. Yalnız değilsiniz. Biz varız, buradayız, sizin için mücadele ediyoruz."

'BİR KEZ DAHA YOKSULLUĞU BİTİRECEĞİZ'

Konuşmasının son kısmında tek hedeflerinin CHP'yi iktidar yapmak olduğunu belirten Özel, "Benim bir tane hedefim var. O hedefi hayata geçirene kadar gece, gündüz çalışacağım. Kendimle ilgili makam, mevki hedef değildir. O hedef, Atatürk'ün partisini iktidar yapma hedefidir. Bu işin partisi kalmadı. Yoksulluğun partisi olur mu? Güvencesizliğin partisi olur mu? Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisi, bütün yoksulların partisidir. 100 yıl önce ülkeyi düşmandan kurtardıysak, sonra genç bir cumhuriyeti kurduysak, sonra fabrikalarla bu ülkeyi donattıysak, bunu 100 yıl sonra bir kez daha başaracağız. Hep birlikte çok çalışacağız. Sosyal demokratlar, muhafazakar demokratlar, nerede demokrat varsa; onları yanımıza alacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisini bir kez daha iktidar yapacağız. Bir kez daha yoksulluğu bitireceğiz" dedi.

Editör: Gülşah Yıldız