CHP Grup Başkanvekili Engin Altay 'Türkiye, diktatör ve adamlarının yönettiği bir ülke olarak dünyada anılacak. Bu yasa iç barışı bozacak. Kutuplaşmayı besleyecek' dedi. CHP'li Tuncay Özkan ise, AKP'lilerin evet oyu verdiği fotoğrafı paylaşarak 'Sansür, hapis ve baskı için kalkan eller! Tarih bunu yazdı' dedi..

TBMM Genel Kurulunda, muhalefetin teklif metninden çıkarılması veya öngörülen cezanın indirilmesi, sanıkların tutuksuz yargılanması yönündeki uzlaşma arayışlarına karşın, teklifin 'halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu'nu düzenleyen 29'uncu madde, değişiklik yapılmaksızın kabul edildi.

Yasa teklifinin görüşmeleri için muhalefet söz alarak, görüşlerini aktardı. Bazı vekiller ise konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi, endişelerini dile getirdi.

İyi Partili Usta: Bu bir zulüm yasasıdır

Maddenin kabul edilmesinin ardından İyi Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, şunları söyledi:

'Bu yasa bu korku ve baskı iklimini daha da artıracak. Özellikle 29. maddesi kötü bir maddedir. İktidar grubunu, sağduyuya davet ediyorum, bu maddenin çekilmesi konusunda. 29. madde, kanunlaşması durumunda; bağımsız akademisyenler ENAG, enflasyon rakamları açıklayamayacak. ENAG yetkilileri, tutuklanacaklar üç yıla kadar hapis cezası alacak. Bu bir zulüm yasasıdır.'

CHP'li Özkan: Bu, Türkiye'yi karanlık bir tünele sokar

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden 'sansür yasası' ile ilgili olarak, 'Bu, Türkiye'yi karanlık bir tünele sokar, tünele girmeden tekrar uyarıyoruz, aradığımız şey uzlaşıdır' diye konuştu.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Özkan, TBMM Genel Kurulu gündemindeki 'sansür yasası' ve ekonomideki gelişmelerle ilgili şunları söyledi:

'Özgürlükte uzlaşamıyoruz'

Aradığımız şey uzlaşma. Yaklaşık bir yıldır bütün meslek örgütlerimiz ile görüşüyoruz. Asla olayı, politize etmeden meslek mensuplarının ihtiyaçlarını giderebilecek, Türkiye'nin bugününü, yarınını kucaklayacak bir çalışmayı gerçekleştirmek için çabalıyoruz. Özgürlükte uzlaşamıyoruz. Demokratik gelişimde uzlaşamıyoruz. Arkadaşlara, 'özgürlük' veya 'demokratik gelişim' dediğimizde; bu noktalara gelmiyorlar. Ama ceza maddeleri üzerinde, yasaklar üzerinde bir uzlaşı arıyoruz. Bugün 29'uncu maddede geldiğimiz şey; maddenin özgürlüğü kucaklayacak, demokrasiyi geliştirecek bir noktada uzlaşılması değildir.

CHP'li Altay: Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyi planlıyoruz

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden 'sansür yasası' ile ilgili olarak, 'Biz son ana kadar uzlaşma aramaya devam edeceğiz; geçerse Anayasa Mahkemesi'ne yayınlandığı günün ertesi günü gitmeyi planlıyoruz' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ile CHP Genel Başkan Başdanışmanı, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

İyi Partili Ataş: Amaç basını ve sosyal medyayı kontrol altına almak

İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, TBMM'de görüşülen 'sansür yasası' teklifine ilişkin olarak, 'Bu kanun teklifinin de asıl amacı tek adam rejimiyle tavan yapan baskılara rağmen ayakta kalmaya çalışan medya kuruluşlarını ve sosyal medyayı kontrol altına almaya çalışmaktır' dedi.

İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, TBMM Genel Kurulu'nda dün 'sansür yasası' teklifine ilişkin söz aldı.

'Bu teklifin amacı tek adam rejimiyle özgür basını ve sosyal medyayı kontrol altına almak'

Üç ayrı profesyonel medya takip izleme şirketi verilerine göre, 2020 yılında yazılı basında kamu bankaları yandaş basını reklama boğarken muhalif basına bir santimlik bile yer vermemiştir. Yandaş basını, basın yayın organlarını reklama, paraya boğarken gerçekten tirajı yüksek gazete ve daha çok takip edilen görsel medyaya eleştirel yaklaştığı için reklam vermemektedir. Yani, AKP iktidarı elinde tuttuğu kamu gücünü Basın İlan Kurumu'nun ilan ve reklam hakkı iptalleriyle, İletişim Başkanlığı'nın basın kartlarını yenilememesiyle, RTÜK'ün cezaları ve açılan davalarla iktidarla aynı çizgide olmayan medya kuruluşlarını baskı altına alma aracı olarak kullanmaktadır. Bu kanun teklifinin de asıl amacı tek adam rejimiyle tavan yapan baskılara rağmen ayakta kalmaya çalışan medya kuruluşlarını ve sosyal medyayı kontrol altına almaya çalışmaktır.'