CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde basın toplantısı düzenledi. Özel, toplantıda dün sular altında kalan çadırlar hakkında AFAD'a bomba sözler söyledi.

Dün çadırlar sular altında kaldı. O çadırlarda evleri doğru yere yapılmayanlar, evleri zemin etüdü doğru yapılmamış, sağlam zeminlere değil de akışkan zeminlerin üzerine yapılmış ve bu yüzden evleri yıkılmış, oturulamaz hale gelmiş depremzedeler; bu sefer de yanlış yere kurulmuş çadırlarda sular altında kaldılar. Çamur altında kaldılar. Çünkü AFAD'ın başındakilerin depreme hazırlık, depremden korunma ile ilgili eksiklikleri gibi depremzedelerin barındırılacağı alanlarla ilgili de son derece özensiz, hazırlıksız oldukları, gerekli çalışmaları yapmadıkları görülüyor.

Cumhurbaşkanı seçimi kesin sonuçlarının ilan edileceği tarih belli oldu Cumhurbaşkanı seçimi kesin sonuçlarının ilan edileceği tarih belli oldu

AFAD ÇADIR KURMAYI BİLMİYOR

Bir çadırkent kuracağınızda, nereye kurulacağının uluslararası standartları belli. Etrafında, üzerine sağlam da görülse yıkılacak yapının olmadığı bir yere kurmak lazım. Yani evin dibine çadır kurulmaz. Deprem bölgesinde de öyle tartışmalar oluyor, olmaz diyenler haklı. Deniz kenarına olmaz, bir sonraki depremde tsunami olur diye olmaz. Dere yatağına kurulmaz, sulak alanlara kurulmaz ama AFAD'ın bu konudan hiçbir haberi yok. Nasıl tsunami tehlikesi olduğunda denizin dibindeki çadırkentin Samandağ'da fotoğrafları hepimizi dehşete uğrattıysa, dün sular altında kalan her bir çadır, AFAD'ın bu konuda da nasıl yetersiz olduğunu gösteriyor.