Sözcü yazarı İsmail Saymaz'ın aktardığı ankete göre, İstanbul'da CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu ve rakibi Murat Kurum arasında 4.7 puanlık bir fark bulunuyor.

İmamoğlu'nun CHP, DEM Parti ve İYİ Parti seçmenlerinden geniş destek aldığı belirtiliyor. Ayrıca, AKP'nin adayı Murat Kurum, AKP ve MHP seçmenlerinden güçlü bir destek görüyor. İstanbul genelinde CHP'nin öne geçtiği ilçelerin sayısında artış dikkat çekiyor. İşte CHP’nin İstanbul anketinin sonuçları...

KARARSIZLAR DAĞITILDIĞINDA İMAMOĞLU ÖNDE


Saymaz, CHP Genel Merkezi tarafından yapılan 484 sayfalık anketin sonuçlarını aktardığı bugünkü yazısında, adayların oy oranlarını aktardı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail ile İran açıklaması Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail ile İran açıklaması

Ankete göre İstanbul’da kararsızlar dağıtıldıktan sonra tablo şu şekilde:
- Ekrem İmamoğlu: % 45.1
- Murat Kurum: % 40.4
- Buğra Kavuncu: % 3.9
- Meral Danış Beştaş: % 3.9
- Azmi Karamahmutoğlu: % 2.3
- Birol Aydın: % 0.5
- Diğerleri: % 1.2


İMAMOĞLU HANGİ PARTİDEN YÜZDE KAÇ OY ALIYOR? 
Ankete göre İmamoğlu seçmeni birleştirmekte Kurum’dan çok daha başarılı. CHP’lilerin yüzde 87.5’inin, DEM Partililerin yüzde 52.1’inin, İYİ Partililerin ise yüzde 34’ünün oyunu alıyor.


KURUM HANGİ PARTİDEN YÜZDE KAÇ OY ALIYOR?

Kurum ise AK Partililerin yüzde 76.2’sinin, MHP’lilerin yüzde 79.4’ünün, YRP’lilerin yüzde 34.5’inin oyunu alıyor.


CHP’lilerin, DEM Partilerin ve İYİ Partililerin ilk tercihi İmamoğlu. İstanbulluların yüzde 49.4’u İmamoğlu’nun, yüzde 38.5’i ise Kurum’un yönetmesini istiyor. AKP’lilerin yüzde 11’i, MHP’lilerin yüzde 18.3’ü “İmamoğlu” diyor.
Ankete göre Sancaktepe, CHP’ye geçiyor. İlçede AKP yüzde 47, CHP yüzde 48.4 görünüyor. Bayrampaşa, Tuzla ve Üsküdar’da AK Parti ile CHP arasındaki fark bir puanın altına indi.

Editör: Nigar Topcu