Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması ile bankalarda emeklilere verilen promosyonun artırılması ardından bir tartışma da caiz olup olmadığı konusunda yaşandı.

Diyanet İşeri Başkanlığının banka promosyonunun caiz olmadığını açıklaması ardından geçim derdindeki emeklinin görmezden gelindiği bir kez daha ortaya çıktı. 

Bayram tatilinde 4 bin 370 trafik kazasında onlarca kişi hayatını kaybetti Bayram tatilinde 4 bin 370 trafik kazasında onlarca kişi hayatını kaybetti

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt, verilen fetvayı sosyal medya hesabından eleştirerek "Diyanet: Banka promosyonunun caiz olmadığını anlatmış ve fakirlere dağıtmanın doğru olacağının fetvasını vermiş. Diyanete göre emekliler çok zengin ve promosyonu dağıtmaları gerekirmiş. Ali Erbaş, bu düşüncelerini Erdoğan'a söyledin mi? Emekli ezip geçecek. Yazıklar olsun." ifadelerini kullandı.

DİYANET'İN PROMOSYON FETVASI

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, "Banka promosyonu caiz midir" sorusuna yanıt verdiği yanıtta şu ifadelere yer verdi: "Bankaların, kamu veya özel sektörde çalışanlara, çalıştığı kurumlar tarafından maaşlarını kendilerinden almayı tercih etmeleri karşılığında vermiş oldukları promosyonlar, işleyiş bakımından faize tam olarak benzememekle birlikte faiz şüphesinden de tümüyle uzak değildir. Bu itibarla, temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olanların bu parayı kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları için kullanmamaları; bilakis ihtiyaç sahibi fakirlere vermeleri uygun olur."

Editör: Nigar Topcu