İşgalci İsrail'in Gazze halkına uyguladığı soykırım saldırıları 40. gününde de aralıksız devam ediyor. Zulme sessiz kalmak istemeyen insanlar tüm dünyada protestolar ve boykot eylemleri ile Filistinlilerin sesi olmaya çalışıyor.

Ancak ülkelerin devlet düzeyinde İsrail ile özellikle ticari ilişkilerinin devam ediyor olması ve boykot eylemlerinin sabote edilerek bazı gruplarca aşırıya kaçılması da Filistin davasına destek verenlerden tepki çekiyor.

Türkiye'de de Starbucks, Burger King gibi yerlere yapılan saldırılar eleştirilirken bir tepki de Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt'tan geldi. Enginyurt, Mercedes'in İsrail'e desteğini hatırlatarak boykotu vandalizme taşıyanlara "Sarayın, Bakanların Mercedeslerini protesto edin. Hatta taşlayın. Haydi bekliyorum. Milletin kahvesiyle, kolasıyla uğraşmayın. Mercedes Türkiye soykırım destekçisidir!" sözleriyle seslendi.

Türk-İş'ten Bakan Işıkhan'a asgari ücret sitemi: Hiç yapmayın! Türk-İş'ten Bakan Işıkhan'a asgari ücret sitemi: Hiç yapmayın!

Enginyurt'un sosyal medya platformu Twitter'dan konuya ilişkin yaptığı paylaşımlar şu şekilde:

"Sakarya'da bir kişi, “Kahrolsun İsrail” diyerek Burger King çalışanlarına saldırmış. Oğlum psikopatmısın? Ekmeği için mücadele veren emekçiden ne istedin? Ulan o kadar yiğitseniz? Mercedes'in sahibi İsrail'e 1 milyon dolar yardım etmiş. Sarayın Mercedeslerini protesto edin."

"İsrail'i protesto edenlere tavsiyem. Mercedes fabrikası sahibi, İSRAİL'E 1 MİLYON DOLAR BAĞIŞLAMIŞ. Sarayın, Bakanların Mercedeslerini protesto edin. Hatta taşlayın. Haydi bekliyorum. Milletin kahvesiyle, kolasıyla uğraşmayın. Mercedes Türkiye soykırım destekçisidir!"

NE OLMUŞTU?

Mercedes-Benz CEO'su Ola Kaellenius, İsrail merkezli kuruluş United Hatzalah ve Kızıl Haç'a 1 milyon dolar bağış yaparak 'İsrail'e yönelik terör saldırılarından' rahatsız olduklarını ve İsrail'e desteklerini sunduklarını açıklamıştı. 

Türkiye'de pek çok siyasinin Mercedes kullanıyor olması tepki çekerken firmadan gelen ikinci açıklamada hem İsrail hem de Filistin'e destek verildiği, önemli olanın insani yardım olduğu ifade edildi.