Uzmanı açıkladı! Asgari ücrete ara zam gelecek ama Temmuz'da değil Uzmanı açıkladı! Asgari ücrete ara zam gelecek ama Temmuz'da değil

TBMM Başkanvekili Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sırrı Süreyya Önder, TBMM Genel Kurulu’na başkanlık ettiği sırada Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt, emekliler hakkında konuşma yapmak üzere söz aldı.

Enginyurt, "Emekliler 10 bin lirayla karpuza bile giremiyorlar" diyerek Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan emeklileri kurban fetvasından muaf tutmasını istedi. Önder'den ise "Bugün emeklilere fitre zekat düşer." yanıtı geldi.


'EMEKLİLERİMİZ DİNİ VECİBESİNİ YERİNE GETİREMEDİĞİ İÇİN VİCDAN AZABI ÇEKİYOR'

Pandemi döneminde diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın cuma namazına gidilmemesi yönünde fetva verdiğini hatırlatan Enginyurt şu ifadeleri kullandı:

"Diyanet İşleri Başkanı haclı olması sebebiyle sizin aracılığınızla Diyanet İşleri Başkanına sesleniyorum. Emeklileri bu sene kurbandan muaf tutalım. Çünkü emeklilerimiz dini vecibesini yerine getiremediği için vicdan azabı çekiyor. Diyanet İşleri Başkanı bu konuda derhal bir fetva yayınlamalı."

'BENİ BÖYLE İŞLERE ARACI ETMEYİN DİYE KAÇ KERE RİCACI OLDUM'

Önder'in verdiği espirili yanıt da şu şekilde:

"Beni böyle işlere aracı etmeyin diye kaç kere ricacı oldum. Zaten şeran kudreti olmayana farz değil, zekat düşer bugün emeklilere fitre zekat düşer. O yüzden bence herhangi bir iştihada gerek yok yani. Sağ olasın."
 

Editör: Nigar Topcu