Kışın soğuk yüzünü göstermesiyle beraber vatandaşın gider listesine doğalgaz faturası da eklendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Nisan 2023 ayında bir aylık bedava doğal gaz ve ardından 25 metreküple sınırlandırılan "doğalgaz müjdesi"ne tepki gösteren Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt"Doğalgaz hala bedava mı? Kış geldi de." ifadelerini kullandı. Enginyurt, "Doğalgaz bedava bedava diye bağıranlar faturayı öder. Ödersin değil mi soytarı bedavacı?" sözleri ile tepkisini gösterdi.

DP'li Cemal Enginyurt'un konuya ilişin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar şu şekilde:

"Kar kapıya yağdı,Kış kapıya dayandı. Doğalgaz faturaları can yakacakmış. Hiçte öyle olmayacak. Doğalgaz bedava bedava diye bağıranlar faturayı öder. Ödersin değil mi soytarı bedavacı?"

"Doğalgaz hala bedava mı? Kış geldi de."

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz nisan ayında, "Karadeniz Gazı Devreye Alma Töreni"nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aylık doğalgaz tüketimleri için tahakkuk edecek faturalarda 25 metreküpe kadar olan tüketim için doğalgaz bedeli alınmayacağını açıklamıştı. 
Seçimlerden önce Filyos Gaz İşleme Tesisi Karadeniz Doğalgazı'nın Devreye Alma Töreni'nde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Vatandaşlarımızın evlerindeki mutfaklarında ve sıcak su tüketiminde kullandıkları doğalgazı 1 yıl süreyle ücretsiz veriyoruz. 19 Nisan’da kesilen faturadan sonra, ücretsiz fatura dönemi 19 Mayıs olacak. Aylık 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su için doğalgazın bedeli 1 yıl boyunca faturalardan düşülecektir. Bu aynı zamanda önümüzün yaz olduğunu dikkate alırsak pekçok hanenin neredeyse hiç doğalgaz faturası ödemeyeceği anlamına geliyor. Emeklisinden öğrencisine ücretsiz doğalgaz kullanımının önemli katkı yapacağına inanıyorum. Seçimlerden sonraki dönemde bunun benim vatandaşıma yansıması çok daha farklı olumlu şekilde tecelli edecektir. Aylık mutfak, sıcak su tüketimini karşılayacak bedava doğalgazınız hayırlı olsun.ç Şimdi de ikinci müjdemizi açıklıyorum: 1 ay boyunca Türkiye'nin tamamındaki konutların doğalgaz tüketiminden ücret almayacağız. Isınma dahil doğalgaz tüketiminin tamamını 1 yıl süreyle ücretsiz yapıyoruz." demişti. 

MİT Tırları davasında yeni gelişme: Erdem Gül için ceza istendi MİT Tırları davasında yeni gelişme: Erdem Gül için ceza istendi

1 MAYIS 2024'E KADAR DEVAM EDECEK

Kararnameye göre, konut, ibadethane ve cem evi abonelerinin 24 Nisan-31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki ilk fatura tahakkukları kapsamındaki sistem kullanım bedellerinin tamamı ile 1 Mayıs 2024'e kadar tahakkuk edecek sonraki faturalarda 25 standart metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimine ilişkin sistem kullanım bedelleri Bakanlığının bütçesinden ödeniyor.

Konutlarda doğalgazın metreküpünün Türkiye ortalamasının (dağıtım bedeli ve vergiler dahil) 6.07 lira olduğu göz önüne alındığında yapılan hesaba göre, bir yıl boyunca konutlardaki ısınma ve sıcak su ihtiyacına denk gelen 25 metreküplük doğalgaz ücretsiz olacak ve vatandaşlardan aylık 151.75 lira alınmamış oluyor ve bir yıllık dönemde ücretsiz doğalgaz bedeli bin 821 lira olacak.