Eski Genç Parti Genel Başkanı ve iş insanı Cem Uzan, hakkında açılan soruşturmaların ardından Fransa'ya yerleşmişti. Uzan'ın, İlker Koç ile Gündem programında yaptığı açıklamalar gündem olurken Fransa'dan Türkiye'ye gelir gelmez torunlarıyla birlikte Galatasaray maçına gitmek istediğini söylerken gözyaşlarına hakim olamadı.

Uzan, "Türkiye'ye gelince yapacağınız iş ilk ne olurdu?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Bilmiyorum, Hiç düşünmedim, Şunu yaparım dersem diğerlerine haksızlık olur. Tarih vermek zor ama torunlarımla bir Galatasaray maçına giderdim."

CEM UZAN NEDEN YURT DIŞINDA YAŞIYOR?

Cem Uzan 2002 yılının yaz aylarında siyasete girerek Genç Parti'yi (GENÇPARTİ) kurdu ve genel başkanı oldu. Partisi, kurulmasından üç ay sonra katıldığı 3 Kasım 2002 genel seçiminde %7,25 oranında oy aldı. 66 günde 2.500.000 oy aldı. Genç Parti, 22 Temmuz 2007 genel seçiminde %3.0333 oy oranı almış, ancak iki seçimde de baraj altında kaldığı için milletvekili çıkartamamıştır. 2007 genel seçimi öncesi vaatler sürecindeki Mazot 1 YTL olacak!, Fındık 8 YTL olacak! ve Dokunulmazlıklar kalkacak! benzeri sloganları olay yaratmıştır.

2. Ergenekon iddianamesinde, Şener Eruygur'u askeri darbeye teşvik ettiği iddia edildi. Daha sonra ise, Eylül 2009'da gizli yollardan Türkiye'yi terk etti ve bir süre Interpol tarafından arandı. 12 Ekim 2009 tarihinde, Fransa'ya yaptığı siyasi sığınma başvurusu kabul edildi. İktidar tarafından siyasi lince uğradığını iddia eden Cem Uzan, Fransız yetkililer de Uzan'ı haklı bulup siyasi sığınma başvurusunu kabul ettiler. Fransa'da siyasi sürgünde olan Cem Uzan, sağlık sorunları ve çocuklarına verdiği sözlerden dolayı siyaseti bırakmış ve bunu röportajında da "Siyasi bir kimliğim yok, siyasi bir niyetim yok. Tabi büyük konuşmamak lazım zamanın ne getireceği belli olmaz." diyerek şeklinde açıklamıştır.

Stratejik tehdit nedir? Neler stratejik tehdit olarak sayılır? Stratejik tehdit nedir? Neler stratejik tehdit olarak sayılır?