Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ermenistan'ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını bekliyoruz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ermenistan'ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını bekliyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs seçimleri öncesinde "başörtüsü" ile ilgili anayasa teklifi getireceğini söylemişti.

Kamuoyunda sıkça eleştirilen bu çıkış, seçimin kazanılmasına da yaramadığı gibi, AK Parti'nin elini daha da güçlendiren bir adım olarak görülmüştü.

Konuyla ilgili gazeteci Can Dündar, paylaştığı bir videoda Kılıçdaroğlu'nun kendi bacağına sıktığını söyledi.

"CHP TARİHİ BİR HATA YAPTI"

"Seçim öncesi Cumhuriyet Halk Partisi, muhafazakâr oyları alacağım derken tarihi bir hata yaptı." diyen Can Dündar, şöyle devam etti:

"Kemal Kılıçdaroğlu, helalleşme seferberliği kapsamında kamuda başörtüsü kullanımını güvence altına alacak bir yasa değişikliği önerdi. 'Bedeli ne olursa olsun yaraları kapatmaya ant içtim.' dedi. Oysa bahsettiği yara çoktan kapanmıştı. Başörtüsü meselesi tarihe karışmıştı. Asıl örtünmeyenler sorun yaşamaya başlamıştı. Ama nasılsa onların oyu cepteydi. Erdoğan fırsatı kaçırır mı? Pası aldık, golü atmamız lazım diyerek el yükseltti. O halde anayasa değişikliği yapalım dedi. Bu arada aileyi güçlendirecek bir düzenleme sözü de verdi. Hatta başörtüsü meselesini referanduma götürelim dedi."

"İKTİDAR, GÖZÜNÜ, KAYBETTİĞİ BÜYÜK KENTLERE DİKTİ"

Seçim karmaşasında unutulan bu tuzağın şimdi yeniden kurulduğunu söyleyen Dündar, "Önümüzde yerel seçimler var. İktidar gözünü kaybettiği büyük kentlere dikmiş durumda. Ama ülkede açlık, yoksulluk, işsizlik kol gezerken seçim kazanmak zor. O hâlde ne yapmalı? CHP'nin altın tepside sunduğu başörtüsü fırsatından yararlanmalı. Şimdi AKP anayasa değişikliği teklifini yerel seçimden önce meclise getirmeye hazırlanıyor." dedi.

"CHP SAYESİNDE ERDOĞAN 4 ÖNEMLİ AVANTAJ SAĞLAYACAK"

CHP yüzünden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eline büyük bir fırsat geçtiğini kaydeden Dündar, sözlerine şöyle devam etti:

"CHP sayesinde Erdoğan dört önemli avantaj sağlayacak. Birincisi, seçim öncesi ekonomik krizin üzerini örtüyle örtecek. İkincisi, bu vesileyle diğer sağ partileri kendi etrafında toplayacak. Böylece muhalefeti parçalarken; kendi ittifakını güçlendirecek. Teklif, 400 vekilin oyunu alıp otomatikman geçerse CHP'nin teklifiyle kendisi böbürlenecek. Yok, 360'ta kalır referanduma giderse kampanya boyunca oy vermeyenlere yüklenecek. Üçüncüsü, teklifi desteklemeyecek olan CHP ve Yeşil Sol Partiye Samimiyetsizlik ve başörtüsü düşmanlığıyla suçlayarak propaganda yapacak. Böylece CHP'yi Kılıçdaroğlu'nun kurşuşunuyla vuracak. Ve dördüncüsü, başörtüsü vesilesiyle anayasa değişiklik teklifine, aile bütünlüğüne dair cümleler sıkıştırarak hem kadınları koruyan bazı hükümlerden kurtulmuş hem de LGBTİ artıları ezmek için anayasal dayanağa kavuşmuş olacak. Muhalefeti kendi silahıyla vurmak ne akıllıca bir hamle değil mi? Muhalefet aklı böyle çalıştıkça iktidar hiç çalışmasa da olur."