HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı hakkında açıklamalarda bulundu. Toplantıda Altılı Masa'nın cumhurbaşkanı adayını açıklayacağı tarihi veren Sarıkaya, 'Her ne kadar bugünkü toplantıda aday belirleme yol haritası karara bağlanacak olsa da partilerdeki ağırlıklı görüş, liderlerin ikili mekik müzakeresi yaparak adayın kim olacağına karar vermesi ve ismin, Masa'ya en geç 20 gün içinde getirilmesi yönünde' ifadesini kullandı.

15 ŞUBAT'TA AÇIKLANMASI KARARI ÇIKABİLİR

Sarıkaya, 'Saadet Partisi'nde yapılacak toplantıda aday isminin açıklanması gerektiği konusunda mutabakat oluşmuş. Bunun için öngörülen tarih de Şubat'ın ilk yarısına kadar mekik müzakeresinin bitirilmesi… Buna göre adayın isminin, en geç 15 Şubat'ta açıklanması kararı çıkabilir' ifadesini kullandı.

UZAMASI ADAYI YIPRATIR

Nitekim bir sonraki toplantıya ev sahipliği yapacak SP'nin Genel Başkan yardımcıları Sabri Tekir ve Bülent Kaya da hazırlıklarını Şubat sonu yerine ortasına göre yaptıklarını, yine de kararın bugünkü zirvede verileceğini söyledi. Kaya, bir noktaya daha işaret etti: 'Liderlerin ikili görüşmesinin 20 günden daha fazla sürmesi doğru olmaz. Süre uzarsa aday üzerinde tartışma var algısı oluşur ki bu da çıkacak adayı yıpratır. O nedenle öne alınması daha sağlıklı olur…' Görünen o ki bugünkü toplantıda aday adı yerine mekik müzakeresi ile belirlenmesi kararı çıkar; Şubat ortasında da isim açıklanır. Bu iş de böylece sonlanır. Geriye liste ittifakı, meydanlar ve sandık kalır…