Türkiye’nin doğalgaz dağıtıcı kurumu Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Eylül ayında uygulanacak olan doğalgaz tarifelerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, doğalgaz tarifelerinde herhangi bir değişikliğe gidilmediği belirtildi.

BOTAŞ'ın Eylül ayı tarifelerine göre, konutlarda kullanılan doğalgaz için dağıtım şirketlerine uygulanacak satış fiyatı 1000 metreküp doğalgaz için 4.080 TL olacak. Sanayi aboneleri ise kademe 1 için 1000 metreküp doğalgaz için 7.124 TL ve kademe 2 için 1000 metreküp doğalgaz için 9.478 TL ödeyecekler. Elektrik üretimi amacıyla kullanılan doğalgazın tarifesi ise 1000 metreküp için 10.000 TL olarak belirlendi.

BOTAŞ'ın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye'deki doğalgaz tarifesiyle Avrupa'daki fiyatlar karşılaştırıldığında, Household Energy Price Index (HEPI) verilerine göre Türkiye'nin Avrupa'da Ukrayna'dan sonra en düşük fiyatlı doğalgaza sahip olduğu görülüyor.

Öte yandan, Karadeniz'de keşfedilen doğalgaz kaynaklarının karaya çıkarılmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenen bedava doğalgaz uygulaması Eylül ayında da devam edecek. Evlerde kullanılan doğalgazın 25 metreküplük bölümü devlet tarafından karşılanacak ve vatandaşlar için bu kısım tamamen ücretsiz olacak. Bu nedenle, Eylül faturalarında konutlarda kullanılan 25 metreküplük doğalgaz bedava olarak yer alacak.

Kredi kartı faiz oranları yükseltildi Kredi kartı faiz oranları yükseltildi

Sonuç olarak, BOTAŞ tarafından açıklanan Eylül 2023 doğalgaz tarifelerine göre fiyatlarda herhangi bir değişiklik yapılmadığı belirtildi. Türkiye'nin Avrupa'daki en düşük fiyatlı doğalgaz ülkelerinden biri olduğu da verilerle doğrulandı. Ayrıca, bedava doğalgaz uygulaması da Eylül ayında devam edecek.