29 Şubat'ta, 45 TL'nin üzerinde işlem gören Erdemir hisseleri için Bank of America (BofA) kurumu hedef fiyatını 17 liraya düşürdü. Bu gelişme sonucunda hisse o gün yüzde 3 oranında değer kaybetti.

Raporu hazırlayan analistin son iki yılda şirketin hiçbir yatırımcı sunumuna, konferansına veya analist brifingine katılmadığı ortaya çıktı. Oyak Maden Metalurji Finansal Yönetim ve Mali İşler Grup Başkan Yardımcısı Serdar Başoğlu, yapılan yazılı açıklamada "Rapora katılmıyoruz" dedi.

İstinye Park Alışveriş Merkezi'nde korkutan yangın! İstinye Park Alışveriş Merkezi'nde korkutan yangın!

Binlerce Yatırımcının Parasıyla Oynuyorsun

Olaya Sabah gazetesindeki köşesinde yer veren Dilek Güngör, "Düşünsenize, 2 yıl şirketin hiçbir toplantısına katılmadan rapor yazıyorsun. Onu yayınlıyorsun. Hissede binlerce yatırımcının parasıyla oynuyorsun!" ifadelerini kullandı.

Raporun ardından Oyak Grubu'nun teyakkuz ilan ettiğini yazan Güngör'ün yazısının ilgili kısmı şöyle:

"OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem'in konuyu bizzat takip ettiğini biliyorum. BofA ile görüşmeler yapıldı. Yaptığı işin yanlış olduğu anlatıldı. Tepkiler üzerine BofA 4 Mart pazartesi günü hissede hedef fiyatı revize edip 47 TL olarak açıkladı. Oyak Grubu, Erdemir yatırımcılarını mağdur etmemek için pazartesi günü 6.5 milyon lot geri alım yaptı. Savaş Erdem dün yaptığı açıklamada, 'Yatırımcılar adına hassasiyetimizi BofA'nın ciddiyetle ele alıp, değerlendirerek rapordaki modeli düzeltmesi yerinde bir karar olmuştur. Doğru bir iletişimle, hem raporu hazırlayan kuruma hem de kamuoyuna durumu anlattık ve analist raporundaki yanlış modelin düzeltilmesini sağladık. Yatırımcılarımızın Erdemir'e güvenmesi, Erdemir'in de yatırımcılarını koruması esasına dayalı mekanizma çalıştı, yanlışlık ortadan kalktı.' dedi.

bofA Kötü Bir Haber Vereyim

Peki bundan sonra ne olacak?

Yatırımcı için iyi, BofA için kötü bir haber vereyim.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) konuyla ilgili inceleme başlatmış durumda… BofA'nın bu raporu kasıtlı olarak piyasaya sunup sunmadığı inceleniyor. İlk raporun yayınlandığı gün ve hedef fiyatla ilgili düzeltmenin yapıldığı günün işlemleri inceleniyor.

Kurumun raporunun fiyat hareketlerine neden olduğu kesin. Fakat bu iki fiyatta kim işlem yapmış? Asıl önemli olan bu… İşte tüm bu konular şu anda SPK'nın merceği altında… Eğer, bu iki rapor arasındaki fiyat hareketlerinden BofA yararlanmışsa meselenin rengi değişir.

Benden söylemesi…"

Editör: Şevval Başçakır