Bomba kulis bilgisi: İşte Cumhur İttifakı'nın yeni seçim formülü

Seçimlere az bir süre kala Cumhur İttifakı'nda Kabine'de yer alan isimler için '11 ilde 11 Bakan' formülünün tartışıldığı, MHP'ye bakanlık verileceği ve cumhurbaşkanı yardımcılığı için yeni bir karar alınacağı iddiaları gündeme geldi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

14 Mayıs'ta yapılacak olan cumhurbaşkanı ve milletvekilliği seçimlerine iki aydan kısa bir süre kala, Cumhur İttifakı'nda da çalışmalar hız kazandı. Cumhur İttifakı'nda 11 ilde 11 bakan formülünün tartışıldığı iddia edilirken kulislerde MHP'nin 3 bakan ile Kabine'de yer alacağı konuşuluyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı yardımcılığı için de yeni bir karar alınmasının gündemde olduğu belirtildi.

Ankara gündemindeki son gelişmeleri canlı yayında aktaran iktidara yakın televizyon kanalı CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın açıklamaları şöyle:

11 İLDE 11 BAKAN ADAY FORMÜLÜ

Mevcut kabinenin tamamını büyükşehirlerden aday gösterme planı var. Depremin etkilediği '11 ilde 11 bakan' formülü üzerinde duruluyor. Bu 11 il dışında da büyükşehirlerde Bakan adaylar olacak. Mesela Hulusi Akar'ın Kayseri'den aday gösterilebileceği konuşuluyor.

KABİNE DEĞİŞECEK

Milletvekili yapılması planlanan mevcut bakanların seçim sonrası olası yeni kabinede ise yer bulmaları, Meclis'teki sayısal tabloyla orantılı olacak. Ama eğer 'Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden seçilirse kabinesini de yenileyecek' beklentisi yüksek.

FUAT OKTAY İÇİN MECLİS BAŞKANLIĞI FORMÜLÜ MÜ?

Başkan yardımcısı konusunda sayıda bir artış beklentisi yok. Cumhurbaşkanı'nın yine tek başkan yardımcısı ile yola devam edebileceği yönünde beklenti büyük. Fuat Oktay içinse milletvekilliği ve sonrasında TBMM Başkanı olma seçeneği konuşulmaya başlandı.

Dolayısıyla seçimi kazanması durumunda cumhurbaşkanı, bir veya en fazla iki başkan yardımcısı ile çalışabilir. Fakat yine devleti iyi bilen ve bürokrasiye hakim bir isim olabileceği beklentisi büyük.

'Kabinede toplumda karşılığı olan, bugün bürokraside öne çıkmış bazı başarılı isimler de yer alabilir' deniyor. O yüzden istifa edip milletvekili aday adayı olmaya çalışan bazı üst düzey bürokratlar durduruldu.

MHP KABİNEYE GİRER Mİ?

MHP'den bir talep yok, henüz görüşülmedi ama AK Parti içinde yapılan değerlendirmelerde MHP'ye de en az üç bakanlık verilmesini önerenler var. 'Bunun seçim öncesi açıklanması MHP seçmeninin motivasyonu açısından etkili olabilir' görüşünden yola çıkılarak bu konu değerlendiriliyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN