Olay, Eskişehir'in Odunpazarı ilçesine bağlı Emek Mahallesi'nde yaşandı. 5 Şubat 2022'de Afganistan uyruklu Abdulkadir Ahmadi (64), sokak ortasında eşi Shannaz Nazari ve kızı Nasimgül Ahmadi'yi bıçakla yaralamıştı. Bu sırada caddedeki Tolga Daşkıran (22) ve arkadaşı Hüseyin Şahin, kadınların çığlıklarını duyup, olaya müdahale etmişti.

Şahin yere düşürdüğü Ahmadi tarafından ayak bileğinden bıçaklanırken, Tolga Daşkıran ise çıkan arbedede Ahmadi'yi bıçakla yaralamıştı.

Eskişehir 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne açılan davada savcı, Tolga Daşkıran’ın "meşru savunma" hükümleri çerçevesinde hareket ettiğini belirterek tüm suçlamalardan beraat talebinde bulunuldu.

Gözaltına alınıp tutuklanan Tolga Daşkıran, 3 gün sonra meşru müdafaa hükümleri çerçevesinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 6 gün sonra taburcu edilen Abdulkadir Ahmadi ise çıkarıldığı mahkemece eşini ve kızını öldürmeye teşebbüs suçundan tutuklandı.

Devlet Bahçeli'nin yüzüğü gündem olmuştu! Sırrını MHP açıkladı Devlet Bahçeli'nin yüzüğü gündem olmuştu! Sırrını MHP açıkladı

Sanık Abdulkadir Ahmadi’ye eşini kasten öldürmeye teşebbüs suçundan iyi hal indirimiyle 12,5 yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti, onu engellemeye çalışırken bıçak kullandığı suçlamasıyla tutuklanıp  serbest bırakılan Tolga Daşkıran’a ise "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan haksız tahrik ve iyi hal indirimleriyle 5 yıl hapis cezası verdi. Daşkıran’ın arkadaşı Hüseyin Şahin ise kasten yaralama suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İSTİNAF CEZALARI ONADI

Davaya katılan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, dava savcısı, Tolga Daşkıran ile Hüseyin Şahin’in avukatları, Ankara Bölge Adliyesi’ne başvurarak hapis cezalarına itiraz etti. 2’nci Ceza Dairesi, Tolga Daşkıran’ın 5 yıl, arkadaşı Hüseyin Şahin’in 3 yıl 4 ay ve eşi ile kızını sokak ortasında bıçaklayan Afganistan uyruklu Abdulkadir Ahmadi’nin 12,5 yıl hapis cezalarını onadı.

Cezaların kesinleşmesinin ardından Tolga Daşkıran ile arkadaşı Hüseyin Şahin, aileleriyle birlikte Eskişehir Adliyesi’ne geldi. Adliye bahçesinde konuşan Tolga Daşkıran, insanlık görevini yerine getirdiklerini belirterek, “Biz sokak ortasında eşini ve kızını öldürmeye çalışan birine engel olduk. İnsanlık görevimizi yaptık, geri kalan Türk adaletine kalmış. Cezamın onandığını duyunca üzüldüm. Hayatımın tam güzel noktasındaydım. İnşallah çıkınca da hayatıma devam ederim. En kısa sürede çıkmayı temenni ediyorum.” diyerek cezaya tepki gösterdi.

GÖZYAŞLARIYLA TUTUKLANDI

Hapis cezaları onanan Tolga Daşkıran ve Hüseyin Şahin aileleriyle vedalaştıkları sırada gözyaşlarına boğuldu. Eskişehir Adliyesi’ne girerek teslim olan iki arkadaş, işlemlerinin ardından elleri kelepçeli olarak Eskişehir Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Editör: Gülşah Yıldız