Demirören kredi taksitlerini ödemek için Hürriyet’e ait binaları sattı Demirören kredi taksitlerini ödemek için Hürriyet’e ait binaları sattı

Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020'de seçilen Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresi 24 Mart 2024'te sona erdi. 35 tur süren başkanlık seçiminde hiçbir aday seçilme yeterliliğini sağlayamadı.

Yargıtay Başkanlığı seçimlerinde sürpriz bir gelişme yaşandı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, 13 Mayıs Pazartesi günü yapılacak 36. turda aday olmayacağını duyurdu. Şentürk, "Süreçte oluşan tıkanmanın giderilmesi ve Yargıtayımızın kurumsal itibarının korunması amacıyla Birinci Başkanlık adaylığından çekiliyorum. Bu süreçte şahsıma gösterilen teveccüh ve verilen destek dolayısıyla Genel Kurul'umuzun tüm üyelerine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Yine yaptığım değerlendirme sonucunda 13.05.2024 tarihinde yapılacak olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçiminde aday olduğumu yüksek takdirlerinize arz eder, kıymetli desteklerinizi istirham eder, selam ve saygılarımı sunarım" açıklaması yaptı.

Şentürk'ün adaylıktan çekilmesiyle, 36. turda mevcut başkan Mehmet Akarca ile Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez'in yarışacağı tahmin ediliyor. 

Bu gelişme, Yargıtay Başkanlığı seçim sürecinde olası tıkanmanın önünü açmak için atılmış önemli bir adım olarak görülüyor. 13 Mayıs'ta yapılacak oylama, Yargıtay'ın yeni başkanını belirleyecek ve gelecekteki kararların temelini atacak.

Editör: Nigar Topcu