Mart 2024'te gerçekleşecek yerel seçimlere doğru yaklaşırken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusu gündemin en önemli meselelerinden biri hâline geldi.

İstanbul'da kimin aday olacağına dair çeşitli spekülasyonlar ve kulis dedikoduları dolaşırken; AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'dan açıklama geldi.

"BİZ SIRAMIZI SAVDIK"

Seçim yarışının kızıştığı bu dönemde Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığıyla ilgili net bir tutum sergiledi. "Biz sıramızı savdık" diyen Yıldırım, parti içinde birçok aday adayının olduğuna işaret ederek, böyle bir düşüncesinin olmadığını belirtti.

"BENİM BÖYLE BİR DÜŞÜNCEM YOK"

Geçmişte 2019 seçimlerinde İstanbul'da rakibi Ekrem İmamoğlu'na karşı kaybeden Yıldırım'ın adı, bu kez de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık ihtimaliyle anılıyordu. Ancak Yıldırım, "Partimizin onlarca aday adayı var. Çok değerli arkadaşlarımız var. Benim böyle bir düşüncem yok. Açıkça ifade etmek isterim." şeklinde açıklama yaparak adaylık iddialarına son noktayı koydu.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi'nin aktardığına göre, AK Parti içerisinde İBB adaylığı için muhtemel isimler dolaşıyor ancak parti henüz resmi bir açıklama yapmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "Adayı belirlemek için daha erken." demişti.

Editör: Batuhan Yavuz